Materiał Partnera Na czym polega obróbka metali nieżelaznych na przykładzie aluminium

Na czym polega obróbka metali nieżelaznych na przykładzie aluminium

Obróbka mechaniczna metali, znalazła zastosowanie w wielu branżach. Stosowana jest zarówno na małych elementów konkretnego produktu, jak i dużych, wielkogabarytowych częściach maszyn, urządzeń. Obróbka mechaniczna polega na zmianie kształtu obrabianego materiału poprzez albo oddzielenie jego fragmentów, albo wywieranie nacisku mechanicznego. Jak przebiega obróbka mechaniczna w przypadku metali nieżelaznych? Czym różni się od obróbki mechanicznej stali?

Jakie są rodzaje obróbki mechanicznej metali?

Obróbka mechaniczna metali może przyjmować różne formy. Do najczęściej stosowanych rodzajów obróbki mechanicznej metali zalicza się cięcie metalu (rozdzielanie elementu na części), gięcie (zmianę kształtu), jak również skrawanie (usuwanie zbędnych fragmentów) tłoczenie, walcowanie i prasowanie oraz cięcie plazmowe i kucie. Ciekawą formą obróbki mechanicznej jest obróbka skrawaniem, która może być wykonywana poprzez frezowanie, szlifowanie, toczenie, lub wiercenie materiału roboczego, celem nadania mu określonego kształtu, wymiaru pod konkretne zastosowania.

Jakiej obróbce można poddawać aluminium?

Metale nieżelazne, takie jak aluminium jest wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju aparatury chemicznej, przewodów elektrycznych, wyrobów codziennego użytku. Wykorzystywane jest w przemyśle lotniczym, transporcie, budowy infrastruktury kolejowej, budowie maszyn, jak również opakowań i sprzętu AGD, RTV. Jego wszechstronne wykorzystanie wynika z niezwykłych właściwości tego metalu. Aluminium jest niezwykle plastyczne, jest też dobrym przewodnikiem cieplnym i elektrycznym. Jest odporne na korozję, działanie wody, związki azotowe i kwasy organiczne. Parametry, właściwości mechaniczne czystego aluminium można zwiększać, wzbogacając aluminium dodatkami żelaza, miedzi, krzemu, cynku czy też tytanu.

Aluminium może być poddawane obróbce skrawaniem, jednak ze względu na zwiększony względem stali liniowy współczynnik rozszerzalności termicznej wymaga odpowiedniego doświadczenia i parku maszynowego. Aluminium bowiem koniecznie podczas obróbki należy schładzać, jednocześnie pilnując, by powstające w trakcie obróbki wióry nie zblokowały narzędzia skrawającego. W obróbce specjalistycznej, podczas skrawania aluminium technikami CNC stosuje się jednocześnie komputerowo sterowane narzędzia skrawające połączone z układem chłodzenia oraz spłukiwania wiórów. Przykładem firmy, która zajmuje się obróbką różnego rodzaju metali nieżelaznych (w tym aluminium), jest firma Pag Tech, której siedziba znajduje się w Dobrzewinie, na terenie województwa pomorskiego. Planując pracę urządzeń do obróbki mechanicznej aluminium, niezwykle istotne jest odpowiednie zaprogramowanie urządzenia. Chodzi o obliczenie odpowiednich do oczekiwanego rezultatu takich parametrów jak prędkość obrotowa, kąt obróbki, czy też kształt i wymiary ostrza. To one bowiem będą odpowiadały za wielkość i ilość powstających wiórów, co pozwoli je ostatecznie sprawnie usuwać z pola pracy.

Opracowanie:

Pag Tech sp. z o.o. sp.k.

Dobrzewino , Dębowa 13A

Podziel się