Materiał Partnera Na czym polega natryskiwanie cieplne powłok?

Na czym polega natryskiwanie cieplne powłok?

Niemal każdy przedmiot wytwarzany przez przedsiębiorstwa produkcyjne musi posiadać powłokę. Może ona pełnić różne funkcje: dekorować, ochraniać przedmiot, sprawiać, że poprawia się przewodzenie przez niego prądu albo zmienią się jego właściwości optyczne. Jedną z metod wykonywania powłok jest natryskiwanie cieplne. Na czym polega i co można w ten sposób uzyskać?

Natryskiwanie cieplne powłok – na czym polega?

Powłokę natryskiwaną cieplnie można wykonać na niemal każdym podłożu: metalowym, ceramicznym, węglikowym czy kompozytowym. Proces rozpoczyna się od przygotowania powierzchni, która ma być pokryta powłoką, najczęściej przez piaskowanie. Z kolei materiał powłokowy w postaci proszku lub drutu dostarczany jest do urządzenia metalizacyjnego. Topi się w nim przez palnika, do którego dostarczane są gazy techniczne: tlen, propan, acetylen itp. Następnie rozpyla się go na żądaną powierzchnię za pomocą sprężonego powietrza (natryskiwanie proszkowe, płomieniowe drutowe, łukowe) lub plazmy wytworzonej z gazów obojętnych chemicznie (natryskiwanie plazmowe). W trakcie lotu cząsteczki przyjmują kształt kuli przez napięcie powierzchniowe metalu. Rodzaje natryskiwania powłok można też podzielić ze względu na prędkość cząsteczek. Natryskiwanie płomieniowe i łukowe to prędkość 160 m/s, a plazmowe 200-250 m/s. Z kolei natryskiwanie naddźwiękowe to prędkość cząsteczek powyżej 330 m/s.

Kuliste cząsteczki uderzają w powierzchnie przedmiotu, ulegając rozpłaszczeniu. Łączy się z powierzchnią za pomocą sił kohezji. Wysoka energia kinetyczna, której są poddane, a także wysoka plastyczność sprawia, że idealnie dopasowują się i zakleszczają nawet na nierównościach podłoża. Mimo wysokiej temperatury szybko stapiają się pod wpływem powierzchni poniżej wartości topnienia.

Jakie właściwości można uzyskać?

Stosując natryskiwanie cieplne powłok można uzyskać wiele pożądanych cech przedmiotu. Będą to nie tylko przywracanie jej wymiarów, ale też: antykorozyjność, antyerozyjność i odporność na zużycie mechaniczne, w tym ścierne.

Warto skorzystać z usług firmy, która posiada ponad 20letnie doświadczenie na polskim rynku w wykonywaniu powłok: TSC. Jej profesjonalne i nowoczesne usługi pozwolą na wykonanie powłok technologią natryskiwania płomieniowego, łukowego, oraz naddźwiękowego. Wykonują także powłoki ochronne oraz poliuretanowe. Ich oferta zawiera oprócz wykonania powłoki, także wcześniejsze oczyszczenie przedmiotu.

Zalety natryskiwania cieplnego

Mimo dużej energii przedmiot nie nagrzewa się do temperatury wyższej, niż 100 stopni Celsjusza. Powoduje to, że nie zachodzą w nim żadne zmiany strukturalne, a części nie odkształcają się. Do innych zalet natryskiwania termicznego można zaliczyć możliwość tworzenia powłoki z dowolnego materiału na jakimkolwiek podłożu, a także możliwość regulacji grubości danej powłoki, dzięki czemu łatwiej przedmiot na przykład odnowić albo doszczelnić. Dodatkowo reguluje się też skład chemiczny i fazowy powłoki.

Opracowanie:

TSC

Chełm Śląski , Błędów 14

Podziel się