Materiał Partnera Na czym polega renowacja felg samochodowych?

Na czym polega renowacja felg samochodowych?

Zadaniem felg samochodowych jest odpowiednie zamocowanie i utrzymanie ogumienia. Felgi mają postać metalowej obręczy, która może być wykonana z aluminium, ze stali bądź stopów innych metali. Felgi pełnią też funkcję dekoracyjną. Świadczą o majętności właściciela auta oraz jego poczuciu estetyki. Zużyte i brudne felgi nie wystawią kierowcy najlepszego świadectwa. Jak je zregenerować?

Przyczyny szybkiego zużywania się felg

Podczas jazdy na felgi samochodowe oddziałuje wiele różnych sił, takich jak np. ciężar auta. Ponadto narażone są one na częste uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenie. Obręcze mogą się zniszczyć w czasie pokonywania przez kierowcę nierównej, wyboistej trasy. Jeśli samochód nie jest garażowany, do szybszego zużycia się felg przyczyniają się również niekorzystne warunki atmosferyczne. Mowa tu zwłaszcza o wilgoci, która doprowadza do korozji obręczy. Samodzielna renowacja felg jest często nieskuteczna. Z reguły składa się na nią demontaż obręczy, ich oczyszczenie i czasem – malowanie. W profesjonalnym zakładzie lakierniczym możemy liczyć na znacznie lepszy efekt metamorfozy.

Jak to robią fachowcy?

Jak informuje pan Tomasz Kita – właściciel lakierni proszkowej – renowacja felg jest procesem, który składa się z dwóch etapów. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać, jest piaskowanie. Polega ono na precyzyjnym oczyszczeniu obręczy z wszelkich zanieczyszczeń przy pomocy strumienia sprężonego powietrza z dodatkiem specjalnego piasku, wody i środka antykorozyjnego (w przypadku obręczy stalowych). Metalowa powierzchnia felgi jest bombardowana ścierniwem, co pozwala na całkowite odsłonięcie materiału, z którego ją wykonano.

Tak przygotowana felga może zostać poddana malowaniu proszkowemu. Jest to technika, która gwarantuje stworzenie doskonałej wręcz powłoki malarskiej. Suche barwniki aplikowane są na obręcze metodą natryskową. Po utwardzeniu i polimeryzacji farba zyskuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i zachwyca intensywnością koloru. Chroni metal przed zabrudzeniem i zabezpiecza go przed korozją.

Czy wszystkie felgi samochodowe opłaca się regenerować?

Zanim zlecimy renowację felg specjaliście, przyjrzyjmy się, w jakim stanie technicznym znajdują się obręcze. Weźmy pod uwagę:

  • stopień zużycia felg,
  • wygięcia,
  • pęknięcia,
  • nierówności powierzchni.

Nie ma sensu naprawiać obręczy, które są pęknięte lub pogięte. Dotyczy to zwłaszcza felg stalowych, które trudno poddać prostowaniu. Czasami regeneracja uszkodzonych obręczy może kosztować więcej niż zakup nowych elementów. To gra niewarta świeczki.

Opracowanie:

Lakierowanie proszkowe Tomasz Kita

Tumlin-Osowa 31

  • tel. 577 941 417

Podziel się