Materiał Partnera Nowoczesne pokrycia dachowe z blachy

Nowoczesne pokrycia dachowe z blachy

Planując budowę domu, każdy inwestor ma przed sobą niemałe zadanie - wybrania odpowiednich materiałów budowlanych, w tym pokrycia dachowego. Dach, który będzie trwały, solidny i w dodatku estetyczny jest niczym wisienka na budowlanym torcie. Tak więc, jeśli zastanawiasz się jaki materiał wybrać na dach, spieszymy z pomocą. Podpowiadamy jakie są właściwości blachy - jednego z najpopularniejszych pokryć.

Blaszane pokrycia - zalety i wady

Ich ogromną zaletą jest lekkość. Jest to ogromnym atutem zwłaszcza przy wymianie dachu w starych domach. Ten materiał pasuje do najróżniejszych rodzajów dachów - zarówno stromych, jak i płaskich. Blacha świetnie pasuje do nowoczesnych budynków, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć jej przy budynkach w innych stylach. Producenci blach, tacy jak Liberska DB Wioletta Liberska, mają w swojej ofercie szeroką gamę kolorystyczną, która zaspokoi gusta i potrzeby każdego klienta.

Wytrzymałość tego pokrycia zależy od rodzaju blachy. Najtrwalsza jest blacha miedziana, nieco mniej wytrzymała blacha cynkowo-tytanowa, a najmniej trwałe - cynkowe i alucynkowe. Jej minusem jest niska izolacja akustyczna, co może być szczególnie uciążliwe podczas intensywnych deszczy. Jednak nie jest to aż taką niedogodnością, jeśli w budynku znajduje się nieużytkowe poddasze.

Biorąc pod uwagę zalety i wady blaszanych pokryć oraz ich cenę, eskperci zgrabnie podsumowują - pokrycia dachowe z blachy są kompromisem między ceną i jakością.

Rodzaje pokryć dachowych z blachy

Pokrycia dachowe z blachy dzielą się na trzy główne rodzaje:

  • Blachodachówka. Z wyglądu przpomina tradycyjną dachówkę ceramiczną, jednak jest między nimi znacząca różnica w cenie i wadze. Blachodachówka może być nawet o połowę tańsza od dachówki ceramicznej. Kolejną różnicą jest tzw. stopień nasiąkliwości. Im stopień nasiąkliwości jest większy, tym większy ciężar dachu i konieczność budowy masywnej więźby dachowej, co pociąga za sobą kolejne koszty. W przypadku blachodachówki inwestor nie musi się tym martwić.
  • Blachy modułowe. Blacha modułowa różni się od blachodachówki głównie mniejszym rozmiarem, przez co jest łatwiejsza w transporcie, przechowaniu i montowaniu. Jest polecana zwłaszcza do “trudnych” dachów - takich, które mają dużo załamań, spadków.
  • Blachy trapezowe. Jej główną zaletą jest łatwość montażu, z którym poradzi sobie mniej doświadczona ekipa dekarzy. Używa się jej przede wszystkim do pokryć magazynów, hal produkcyjnych, garaży. Nie wkomponuje się w styl tradycyjnych domów, lecz atrakcyjnie będzie wyglądać w nowoczesnym budownictwie.

Podziel się