Materiał Partnera Metalizacja natryskowa – najważniejsze informacje

Metalizacja natryskowa – najważniejsze informacje

Metalizacja natryskowa to pojęcie, które funkcjonuje od dawna. Powoli zastępuje je bardziej ogólna definicja, czyli natryskiwanie cieplne lub natrysk cieplny, a także natryskiwanie termiczne lub natrysk termiczny. Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi na myśl, to zabezpieczenie przedmiotów, które są intensywnie wykorzystywane. Powlekanie metali dodatkową powłoką ochronną zwiększa ich żywotność.

Co to jest metalizacja natryskowa? Jakie ma zastosowanie?

Powlekanie metali to główny cel metalizacji natryskowej. Dzięki takim zabiegom możliwa jest ochrona nowych, a także regeneracja zużytych przedmiotów metalowych i niemetalowych. Zazwyczaj są to części dużych maszyn przemysłowych, a dzięki pokryciu ich dodatkową warstwą ochronną zyskują dłuższy czas eksploatacji i wysoką jakość. Specjalista z firmy TSC podpowiada, że stają się one twardsze i odporniejsze na codziennie użytkowanie, a przede wszystkim ścieranie. Metalizacja natryskowa ma zastosowanie w przemyśle cementowym, stoczniowym, okrętowym, maszynowym, chemicznym, naftowym, paliwowym, energetyce, górnictwie, hutnictwie i wielu innych gałęziach gospodarki.

Jakie są rodzaje metalizacji natryskowej?

Metalizacja natryskowa może być wykonana przy użyciu różnych technik. Najczęściej rodzaje metalizacji dzieli się ze względu na to, jakie źródło ciepła wykorzystano w celu stopienia materiału powłokowego. Wyróżnia się:

  • natryskiwanie drutowe – znane także jako natryskiwanie płomieniowe drutowe; źródło ciepła to drut,

  • natryskiwanie proszkowe – znane także jako natryskiwanie płomieniowe proszkowe; źródło ciepła to proszek,

  • natryskiwanie łukowe – źródło ciepła to łuk elektryczny,

  • natryskiwanie plazmowe – źródło ciepła to łuk plazmowy.

Największą zaletą metalizacji natryskowej jest możliwość nałożenia dodatkowych warstw ochronnych takich jak powłoki: antykorozyjne, ochronne, poliuretanowe, antyerozyjne, antyerozyjno-korozyjne. Jest to ogromny plus zwłaszcza w kwestii części maszyn podatnych na zniszczenia.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem w dziedzinie natryskiwania proszkowego jest natryskiwanie naddźwiękowe. W tym rozwiązaniu prędkość cząsteczek gazu może osiągnąć nawet 330 m/s i więcej.

Podziel się