Materiał Partnera Jakie wyróżniamy rodzaje i metody natryskiwania cieplnego?

Jakie wyróżniamy rodzaje i metody natryskiwania cieplnego?

Co to jest natryskiwanie cieplne? To nanoszenie na powierzchnie metali powłoki regeneracyjnej lub eksploatacyjnej. Regeneracji potrzebują elementy, które są narażone na korozję. Jest to proces spawalniczy, który nie powoduje odkształceń, a spełnia swe funkcje. Wyróżniamy kilka rodzajów natrysków, które dobierane są w zależności od materiału, jego wielkości i rodzaju jego pracy. Jakie rodzaje natrysku cieplnego wyróżniamy?

Natryskiwanie plazmowe

Natryskiwanie plazmowe dobrze się sprawdza przy nakładaniu powłok ceramicznych, warstw węglikowych, powłok metalowych. Powłoki są bardzo twarde, odporne na ścieranie, na czynniki korozyjne czy ciekłe metale. Natryskiwanie plazmowe jest bardzo zaawansowanym technicznie, a zarazem uniwersalnym procesem. Tworzy powłokę dzięki użyciu źródła ciepła wysoce energetycznego wraz z kombinacją ośrodka natryskującego o charakterze obojętnym. Gaz tak wysoce został nagrzany, że aż zapewnia przewodnictwo elektryczne. Natrysk plazmowy jest odporny na zniszczenie, korozję, na utlenianie, nagrzewanie itp.

Natryskiwanie naddźwiękowe HVOF

Natryskiwanie naddźwiękowe używane jest do rekonstrukcji lub poprawy właściwości danego elementu lub jego wymiarów. Strumień gazu o dużej szybkości i bardzo wysokiej temperaturze natryskuje materiały roztopione na powierzchnię. Dzięki temu procesowi powstaje jednolita powłoka (bez porowatości), którą można jeszcze szlifować. Powłokami użytymi do natryskiwania mogą materiały na bazie żelaza, węgliki w osnowie kobaltu/chromu, cermetale. Technika jest stosowana do naprawy maszyn (łożyska, tuleje, elementy pomp, elementy hydrauliki siłowej).

Natryskiwanie łukowe

W natrysku łukowym źródłem ciepła jest jarzący się łuk, który powstaje na styku dwóch drutów, będących zarazem materiałem powłokowym. Stopiony materiał jest przenoszony za pomocą powietrza na dany element. Materiałami najczęściej natryskiwanymi są stopy niklu, stopy łożyskowe, stopy na bazie żelaza, stopy miedzi, aluminium, cynk. Natryskiwanie łukowe służy do regeneracji części, pokrywania antykorozyjnego za pomocą aluminium lub cynku. Powłoki są także odporne na ścieranie

Natryskiwanie płomieniowe

Proces natrysku płomieniowego polega na roztapianiu materiału (w postaci proszku lub drutu) w płomieniu acetylowo - tlenowym. Natryskiwanie płomieniowe stosujemy, gdy wymagane są najprostsze warunki pracy, gdyż jest ono ekonomicznym procesem. Zapewnia możliwość obróbki bardzo dużych i złożonych obszarów. Powłoka uzyskana za pomocą natrysku jest niedroga, chroni przed korozją, regeneruje zużyte wały. Często nakładanymi powłokami są stopy na bazie niklu, miedzi, cyny, żelaza czy powłoki polimerowe. Więcej o natryskach możesz się dowiedzieć u specjalistów – Certech.

Podziel się