Artykuł sponsorowany Maszyny wielofunkcyjne – przykłady rozwiązań

Maszyny wielofunkcyjne – przykłady rozwiązań

Co właściwie należy rozumieć przez pojęcie „maszyna wielofunkcyjna”? Sprawa jest oczywista dla specjalistów, dla innych niekoniecznie. Spróbujmy rzecz objaśnić możliwie zwięźle na przykładzie domowego sprzętu kuchennego. Wyobraźmy sobie maszynkę do mielenia i nowoczesny robot kuchenny. Tą pierwszą jedynie zmielimy mięso ewentualnie inne produkty i nic więcej. Robot kuchenny potrafi zrobić to samo, lecz ponadto może mieszać, szatkować i rozdrabniać, zagniatać ciasto, blendować albo kroić w słupki lub plastry. Możemy więc mieć w naszej kuchni jedno wielofunkcyjne urządzenie zamiast kilku lub kilkunastu prostych maszynek.

Zalety przemysłowych maszyn wielofunkcyjnych

Zastosowanie przemysłowych maszyn wielofunkcyjnych niesie z sobą wiele zalet, przejawiających się w końcowym rozrachunku konkretnymi korzyściami finansowymi. Zainteresowani tematem, mogą sporo na ten temat dowiedzieć się ze strony internetowej firmy Zakład Budowy Maszyn i Systemów Sterowania z miejscowości Stara Wieś niedaleko Bielska-Białej.

Pewnie wielu z nas miało okazję zobaczyć w telewizyjnych migawkach obrazy jakiejś linii produkcyjnej. Wytworzenie pewnego określonego przedmiotu polega tutaj na przekazywaniu go skomplikowanym systemem wielu przenośników na różne stanowiska, gdzie kolejno jest on poddawany jakiejś pojedynczej operacji wykonywanej przy pomocy maszyny obsługiwanej przez jednego pracownika. Celowo upraszczamy tutaj całą rzecz, by tym mocniej uzmysłowić naszym czytelnikom to, o czym tutaj mówimy. Maszyny wielofunkcyjne wykonujące kilka operacji technologicznych w jednym miejscu upraszczają oraz skracają międzyoperacyjny transport, przyśpieszają całą operację i jednocześnie redukują liczbę osób zatrudnionych na danej linii.

Przykłady zastosowań wielofunkcyjnych maszyn przemysłowych i rolniczych

Klasycznym i może najbardziej przemawiającym do wyobraźni przykładem omawianych tu maszyn są wieloczynnościowe obrabiarki do metalu, drewna i tworzyw sztucznych. Mogą one w jednym miejscu obrabiany przedmiot wycinać, rozcinać, toczyć, frezować, nawiercać albo szlifować jego powierzchnie i krawędzie  Jedna taka wielofunkcyjna maszyna może niejednokrotnie stanowić kompletne centrum obróbcze dla danego produktu. Jeśli ponadto będzie ona w pełni zautomatyzowana i sterowana programem komputerowym, to praca człowieka w praktyce zostanie tu ograniczona do wydawania komendy włącz-wyłącz. Nieco inaczej wygląda praca z  wielofunkcyjnymi maszynami budowlanymi albo rolniczymi, które przystosowuje się do wykonywania określonej prace poprzez przyłączenie do nich konkretnego osprzętu; może to być np. lemiesz spychacza, ramię koparki z łyżką czerpakową, młot pneumatyczny kosiarka, pług wieloskibowy, glebogryzarka i tak dalej. Te czynności oczywiście nie są sterowane komputerem, wykonuje je sam operator urządzenia.

Zalety maszyn wielofunkcyjnych są nie do przecenienia; zwiększają one efektywność i konkurencyjność przedsiębiorstwa poprzez obniżenie kosztów własnych oraz przez przyśpieszenie produkcji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas