Artykuł sponsorowany Rodzaje przenośników rolkowych

Rodzaje przenośników rolkowych

Dla wielu firm logistyka jest jedną z najważniejszych aspektów działalności. Dlatego poszukiwane są rozwiązania, które skutecznie usprawnią proces składowania, magazynowania i wysyłki towarów. Prawidłowo zorganizowany system intralogistyczny to odpowiednio dobrane do profilu działalności regały, wózki i przenośniki. Nie bez znaczenia jest liczba pracowników i ilość miejsca potrzebnego do sprawnego obrotu towarami.

Rola przenośników rolkowych

W procesie magazynowania, większość firm decyduje się na wykorzystanie przenośnika rolkowego, który przy całej swej szerokiej przydatności, charakteryzuje się prostą budową. Składa się z odpowiednich ram, zintegrowanych z rolkami. Prostota budowy przekłada się na niską awaryjność. W przenośniku czasem może się zepsuć rolka, którą łatwo można wymienić na nową. Tego typu akcesoria dostępne są m.in. w Mewaa – firmie, której jednym z głównych przedmiotów działalności jest produkcja rolek do przenośników rolkowych.

Przenośnik rolkowy, z powodu jego modułowej konstrukcji, można zintegrować ze wieloma rodzajami urządzeń. Mogą to być regały, linie produkcyjne i urządzenia do pionowego transportu. Może też być wyposażony w dodatkowe elementy zwiększające bezpieczeństwo, takie jak bandy boczne czy ograniczniki końcowe.

Rodzaje rolek w przenośnikach

Rolka transportowa posiada swoja oś i gwint zewnętrzny lub wewnętrzny. O tym, jaki rodzaj rolek jest potrzebny w przenośniku, decyduje rodzaj towaru, który ma być transportowany przenośnikiem. Rodzaj podnośnika mówi dokładnie o typie rolek, które dzieli się na grawitacyjne i napędzane.

Rolki grawitacyjne znajdują zastosowanie w przenośnikach, za pomocą których transportuje się stosunkowo lekkie przedmioty, takie jak karton, pojemniki z tworzywa sztucznego czy palety. Rozmiar, jaki ma  przenośnik rolkowy może być ograniczony tylko rozmiarami hali. Jego charakter pracy polega na wykorzystaniu siły grawitacji, bo powierzchnia nośna jest nachylona pod odpowiednim kątem do poziomu. Właśnie to sprawia, że ładunek sprawnie się przemieszcza.

Rolki napędzane zamontowane są w przenośnikach o bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Można nimi transportować zarówna towary ciężkie jak lekkie. Zasada ich działania polega na tym, że rolki są napędzane z przez zewnętrzne źródło. W zależności od potrzeb, rolki mogą się obracać jednocześnie lub każda po kolei. Elementem scalającym jest zazwyczaj łańcuch, chociaż zdarzają się też paski.

Korzyści z zastosowania przenośników rolkowych

Niezaprzeczalną zaletą przenośników jest znaczne usprawnienie procesu magazynowania towarów i ich transportu. Można zaoszczędzić czas a przede wszystkim siły osób pracujących w magazynach i sortowniach. Zmniejszona jest również liczba etatów potrzebnych do obsługi towarowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas