Artykuł sponsorowany Rodzaje tokarek. Budowa i zastosowanie

Rodzaje tokarek. Budowa i zastosowanie

Tokarki stanowią jedno z podstawowych urządzeń wykorzystywanych we współczesnym przemyśle. Są niezwykle wszechstronnymi obrabiarkami, dzięki którym możliwe jest skrawanie, a także toczenie i wytaczanie stożków, wałków, kul oraz zewnętrznych i wewnętrznych gwintów. Urządzenia te pozwalają zachować niezwykle wysoką precyzję podczas obrabiania zewnętrznych oraz wewnętrznych powierzchni przedmiotów obrotowych. Praca urządzenia jest możliwa dzięki wprawianiu w ruch obrotowy przedmiotu, który jest obrabiany oraz skrawaniu jego powierzchni przez narzędzia obróbcze. Jakie są podstawowe rodzaje tokarek i czym się wyróżniają?

Zastosowanie tokarek kłowych

Tokarki kłowe są przeznaczone przede wszystkim do obróbki przedmiotów, które posiadają co najmniej sześciokrotnie większą długość od swojej średnicy. Największe wymiary przedmiotów, które mogą być obrabiane na tokarkach kłowych, są podstawą do podziału maszyn według ich wielkości. Ograniczenia dotyczące wielkości obrabianego przedmiotu wynikają z rozstawu kłów, największej średnicy toczenia nad łożem oraz największej średnicy łoża nad suportem.

Najpopularniejsze tokarki kłowe to tokarki ciężkie, które są największymi z dostępnych urządzeń. Mogą one obrabiać przedmioty o bardzo dużej masie. Wykorzystuje się je m.in. do frezowania, wytaczania, nacinania gwintów oraz do szlifowania. Innymi popularnymi tokarkami kłowymi są tokarki produkcyjne, które znajdują zastosowanie przy seryjnych produkcjach.

Tokarki rewolwerowe – charakterystyka

Tokarki rewolwerowe mają za zadanie obrabiać, a także wykańczać przedmioty o skomplikowanych kształtach. Charakteryzuje je niezwykła szybkość oraz wydajność.

Jak mówi specjalista z firmy SIŁOVEX, zajmującej się naprawą podzespołów mechanicznych maszyn budowlanych i hydrauliki siłowej: Głowica obrotowa tokarek rewolwerowych może posiadać kilkanaście narzędzi, które są rozlokowane w kolejności użycia. Taka budowa sprawia, iż maszyna może pracować niezwykle szybko, a także być bardzo wydajna. W przypadku tego rodzaju tokarek nie ma konieczności wymiany narzędzi w trakcie obróbki, co jeszcze bardziej przyspiesza ich pracę. Przezbrajaniem tego typu maszyny zawsze powinna zajmować się odpowiednio wykwalifikowana osoba.

Czym są półautomaty i automaty?

Półautomaty i automaty są kolejnym rodzajem tokarek, które służą do ogólnego przeznaczenia. Dzięki dużej uniwersalności znajdują zastosowanie w produkcji masowej, a także seryjnej. Automaty mogą wykonywać cyklicznie i samoczynnie wszelkie operacje związane ze skrawaniem. Po wyczerpaniu całego materiału automatycznie się zatrzymują. W przypadku takich tokarek pracownik jest potrzebny jedynie do uruchamiania i wyłączania maszyny, a także do uzupełniania materiału.

Tokarka jest niezastąpionym narzędziem do wykonywania obróbki różnego rodzaju materiałów. Dzięki wielu rodzajom tej maszyny, a także dużej funkcjonalności, łatwo można dobrać odpowiednią tokarkę do obrabiania danych materiałów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas