Artykuł sponsorowany Maszyny stolarskie wykorzystywane do obróbki drewna

Maszyny stolarskie wykorzystywane do obróbki drewna

Doskonała jakość wykonywanych wyrobów i powtarzalność, tak istotna w produkcji seryjnej, powinna wyróżniać każdą współczesną stolarnię. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie w precyzyjny sposób dopasowanych do siebie elementów drewnianych. Aby osiągnąć te cechy w swoim warsztacie, trzeba zastosować specjalistyczne maszyny do obróbki i wykańczania drewna. Jakie maszyny stosuje się do obróbki drewna i czym się one charakteryzują?

Maszyny do obróbki drewna

Nowoczesne stolarnie to zakłady produkcyjne specjalizujące się w obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych. Do realizacji tego typu zadań niezbędne są specjalistyczne sprzęty do cięcia, strugania, wyrównywania, przygotowywania powierzchni i wykonywania w niej otworów. Dzięki nim można przetworzyć surowe drewno w elementy gotowe do projektowania mebli lub innych produktów drewnianych. W każdej stolarni powinny się więc znaleźć pilarki formatowe, wyrówniarki, grubościówki, strugarki czterostronne czy wiertarki.

Podstawowe sprzęty w obróbce drewna

Popularną maszyną stolarską do obróbki drewna jest pilarka formatowa, która jest w stanie przeciąć lite drewno i płyty w bardzo precyzyjny sposób. Pilarki różnią się mocą, dlatego trzeba je dopasować odpowiednio do charakteru wykonywanych prac. Wybierając pilarkę formatową, należy zwrócić także uwagę na ilość obrotów, moc silnika podcinaka, długość wózka lub maksymalne obroty. Bardzo istotnym elementem każdego urządzenia tego typu stanowi agregat podcinający, który odpowiada za cięcie materiałów drewnopochodnych bez ryzyka spowodowania wyszczerbień.

W każdej stolarni obowiązkowo powinna się znaleźć także wyrówniarka do drewna, która nadaje odpowiednią gładkość powierzchni drewnianej. W zależności od zadań i celów, urządzenia różnią się szerokością pola roboczego, wymiarami i liczbą noży skrawających czy mocą silnika. Zarówno nowe, jak i używane wyrówniarki należy dobierać do indywidualnych potrzeb każdego zakładu stolarskiego. Szczególną uwagę warto zwrócić na maszyny z regulowaną przykładnicą pod kątem.

Grubościówki, strugarki czterostronne i wiertarki

Poza wymienionymi wyżej urządzeniami żadna stolarnia nie może się obyć bez grubościówki, która nadaje desce lub belce drewnianej określoną grubość. Producenci urządzeń do obróbki drewna, których przykładem jest ADM z Kotlina, oferują na tyle ogromny wybór grubościowek, że można w nich dobrać prędkość skrawania, rozmiary stołu, a także masę własną i dodatkowe zabezpieczenia. W nowoczesnych stolarniach doskonale sprawdzają się używane maszyny grubościowe, które wyróżniają się stabilnością i dużą masywnością.

Do wstępnej obróbki drewna służy również strugarka czterostronna. Dzięki niej można jednocześnie opracować wszystkie cztery powierzchnie, a w efekcie otrzymać sformatowany element po jednym przejeździe. Tego typu urządzenia wykorzystuje się do produkcji podłóg, listew, półfabrykatów i tym podobnych w dużej ilości jednakowych sztuk. Strugarka służy także do wykonywania listew podłogowych, wykończeniowych i desek boazeryjnych. Poszczególne modele mogą się różnić parametrami technicznymi i stopniem zautomatyzowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas