Materiał Partnera Na co zwrócić uwagę, wybierając frezy do drewna?

Na co zwrócić uwagę, wybierając frezy do drewna?

Frezowanie to jedna z metod obróbki materiału (za pomocą skrawania), w której wykorzystuje się specjalne, obracające się narzędzie i przesuwa je i/lub przygotowywany przedmiot, nadając mu określony kształt i wyżłabiając wzory na jego powierzchni. Używane tutaj urządzenie może być wyposażone w różne frezy (obrotowe „końcówki”), co pozwala na osiągnięcie rozmaitych efektów. Czym się jednak kierować, szukając takich „akcesoriów” do obróbki drewna?

Frezarki są urządzeniami skrawającymi różnorodne materiały (nawet te „trochę” twardsze, jak metale), bywają zatem wykorzystywane zarówno do ozdabiania mebli (np. przez wyżłobienie jakiegoś wzoru czy złagodzenie krawędzi), jak i ukształtowania kół zębatych. Wybierając frezy do drewna, należy więc zwrócić uwagę m.in. na ich przeznaczenie. Istotną rolę odgrywa tutaj „budulec”, z którego wyprodukowano opisywaną „końcówkę” – modele stalowe sprawdzą się przy miękkim surowcu, z kolei twardsze gatunki będą wymagać wytrzymałych wersji z węglika.

Jak wybrać odpowiednie frezy do drewna? 

Ze względu na sposób mocowania wspomnianych już „akcesoriów” w obrabiarce, wyróżnia się frezy trzpieniowe oraz nasadzane. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z „końcówką”, która jest instalowana w urządzeniu za pomocą specjalnego „łącznika” (tzn. trzpienia). Należy upewnić się, że średnica tego elementu jest dopasowana do konkretnego modelu maszyny. Jak wyjaśniają specjaliści z firmy „Frezmar”, opisywany „dodatek” powinien być kompatybilny z aparaturą, aby była w stanie poprawnie działać i umożliwiać sprawną pracę nad materiałem.

„Końcówki” nasadzane są wyposażone w otwór mocujący, który dostosowuje się do obrabiarki – wkłada się je do wrzeciona maszyny albo dopasowuje do średnicy trzpienia znajdującego się w środku. To dość uniwersalne rozwiązanie, jednak stosowane głównie do realizacji prostych projektów. Frezy trzpieniowe do drewna charakteryzują się nieco bardziej precyzyjną obróbką oraz zróżnicowaną konstrukcją ostrzy. Co istotne, wersje nasadzane wykorzystuje się głównie w urządzeniach dolnowrzecionowych, a ich „alternatywa” występuje w rozmaitych modelach.

Frezy trzpieniowe do drewna – rodzaje ostrzy 

Za pomocą opisywanego typu narzędzia wykonuje się różne prace. Wszystko zależy tutaj od zastosowanej formy „końcówki” – wybierając „akcesoria”, należy wziąć pod uwagę ich kształt. Obrabiarki mogą być zatem wyposażone we frezy trzpieniowe:

  • z ostrzami spiralnymi (negatywy lub pozytywy),
  • z ostrzami prostymi,
  • profilowe (proste, kuliste czy promieniowe),
  • do połączeń,
  • do frontów i ramek.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas