Materiał Partnera Formy wykorzystania drewna w przemyśle

Formy wykorzystania drewna w przemyśle

Drewno jest naturalnym surowcem pozyskiwanym ze ściętych drzew, wykorzystywanym w wielu różnych dziedzinach gospodarki. Od pradawnych czasów człowiek sięga po drewno w charakterze paliwa opałowego, ale także używa go jako cennego budulca.

Współcześnie drewno znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim w energetyce i technice, przy czym poszczególne gatunki różnią się pod względem możliwości i celowości wykorzystania – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Meble Sosnowe. Choć drewno opałowe zalicza się do odnawialnych źródeł energii, nieodpowiedzialna polityka leśna w tym zakresie prowadzi do pustynnienia, toteż dla celów opałowych współcześnie pozyskuje się przede wszystkim surowiec ze specjalnych upraw. 

Drewno w przemyśle papierniczym

Miazgę drzewną, czyli tzw. ścier wykorzystuje się do produkcji papieru. Masę służącą do wytwarzania papieru otrzymuje się ze specjalnego drewna, nazywanego papierówką, w procesie mechanicznego albo chemicznego rozwłókniania. Ważne jest, aby drewno na papier nie pochodziło z drzew gatunków mocno żywicznych.

Drewno w przemyśle budowlanym

Drewno jest jednym z najstarszych surowców wykorzystywanych do wznoszenia domów i innych budowli, takich jak kościoły, mosty czy wiatraki. Ze względu na ekologiczne właściwości tego naturalnego materiału budowlanego oraz dużą dostępność surowca, wznoszenie domów z drewna stanowi podstawę architektury krajów Skandynawskich i Kanady. Współcześnie coraz częściej spotykamy się z tego typu budownictwem również w Polsce, na co wpływa rozpowszechnienie tych praktycznych technologii wśród rodzimych architektów.

Drewno w meblarstwie

Naturalne drewno stanowi najbardziej pożądany surowiec w produkcji mebli – mówi specjalista z przedsiębiorstwa Meble Sosnowe. Sprzęty wykonane z drewna są trwałe i piękne, a w dodatku przyjazne dla zdrowia. Drewno można poddawać stosunkowo łatwej obróbce, a w zależności od doboru gatunku drzewa, uzyskiwać efekt o rozmaitych właściwościach.

Wymienione wyżej obszary nie wyczerpują wszystkich możliwości drewna, a tworzą jedynie ogólny zarys obecności tego surowca w najważniejszych obszarach życia. Z drewna można wykonywać przecież najrozmaitsze przedmioty, takie jak zabawki, naczynia, biżuterię i instrumenty, czy wykańczać większe elementy konstrukcyjne w budynkach, tworząc eleganckie obudowy i okleiny.

Podziel się