Artykuł sponsorowany Konserwacja szamba. Jak dbać o szambo, aby uniknąć problemów

Konserwacja szamba. Jak dbać o szambo, aby uniknąć problemów

W miejscach, gdzie brakuje dobrego dostępu do kanalizacji lub podłączenie do niej nie jest opłacalne, szamba są nadal najpopularniejszą alternatywą. Niestety, nie są to systemy bezobsługowe, co może nastręczać pewnych trudności i problemów. Całe szczęście można sobie z nimi sprawnie poradzić. Trzeba jednak regularnie dbać o szambo, a jego eksploatacja będzie komfortowa i ekonomiczna.

Jak działa szambo?

Aby wiedzieć, jak prawidłowo dbać o szambo, trzeba najpierw poznać podstawowe informacje o jego działaniu. Otóż nieczystości płynne z toalet, łazienek i kuchni przenoszone są przez rury kanalizacyjne do szamba — bezodpływowego zbiornika betonowego lub plastikowego. Takie zbiorniki powinny być szczelne, aby zapobiec przedostaniu się ścieków do gruntu i wyposażone w ciężką dobrze zabezpieczoną klapę, której samodzielnie nie otworzą przypadkowe osoby. Nieczystości, które trafią do szamba, ulegają częściowemu rozkładowi. Temu procesowi towarzyszy powstanie dużej ilości gazów, dlatego zbiorniki powinny być wyposażone w system wentylacji.

Regularna asenizacja

Podstawowa zasada prawidłowego użytkowania szamba dotyczy regularnego wywozu nieczystości. Nadmiar ścieków sprawia, że w zbiorniku zachodzą różne reakcje chemiczne, które mogą być niebezpieczne zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska. Wywóz szamba powinien mieć miejsce co dwa-trzy tygodnie, choć wiele zależy od różnych czynników, np. wielkości zbiornika, ilości domowników, średniej dobowej ilości ścieków produkowanych przez gospodarstwo domowe. Jego opróżnianiem powinna się zająć tylko i wyłącznie firma, która świadczy tego typu usługi. Samodzielne usuwanie nieczystości może być bardzo niebezpieczne.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Regularna asenizacja to jedna z podstawowych zasad dbałości o zbiornik, lecz nie jedyna. Kolejną ważną zasadą jest systematyczne czyszczenie szamba. Najprostszym sposobem, aby to osiągnąć, jest użycie specjalistycznych preparatów. Zawierają one odpowiednią florę bakteryjną, która ogranicza tworzenie się przykrych zapachów i odkładanie się osadów. Ich użycie jest bardzo proste — wystarczy umieścić je w toalecie i spuścić wodę. Ponadto warto pamiętać, aby usługi asenizacyjne zlecić doświadczonej firmie, takiej jak Eko Roman z miejscowości Wisznia Mała (województwo dolnośląskie). Usuwa ona nieczystości zgodnie z aktualnymi przepisami. Dba przy tym o zachowanie najwyższych zasad bezpieczeństwa. Uzupełnieniem działalności przedsiębiorstwa jest wycinka drzew i usługi transportowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas