Materiał Partnera Na czym polegają usługi asenizacyjne i czym się je wykonuje?

Na czym polegają usługi asenizacyjne i czym się je wykonuje?

Pozbywanie się ścieków może być przeprowadzone na rozmaite sposoby. Jednym z najchętniej wykorzystywanych jest asenizacja. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne, gdy nie ma możliwości podłączenia się do kanalizacji miejskiej i zmuszeni jesteśmy do korzystania z szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Na czym dokładnie polega asenizacja i co jest niezbędne do jej przeprowadzenia?

Czym są usługi asenizacyjne?

Usługi asenizacyjne, czyli usuwanie płynnych nieczystości, a także ich wywóz to powszechnie wykonywane czynności, które mają na celu opróżnianie szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków z zanieczyszczeń w postaci płynnej. W związku z tym asenizacja obejmuje wywóz nieczystości, które pochodzą z:

  • przydomowych szamb,
  • przydomowych oczyszczalni ścieków,
  • zakładów produkcyjnych wraz z zakładowymi oczyszczalniami ścieków,
  • gospodarstw rolnych.

Usługi asenizacyjne, które wykonywane są między innymi przez przedsiębiorstwo Eko Roman z Wiszni Małej w województwie dolnośląskim, obejmują wywóz płynnych ścieków przemysłowych i komunalnych, które pochodzą ze zbiorników bezodpływowych oraz odpływowych. Dodatkowo asenizacja oznacza również utylizację odpadów płynnych. Mogą nimi być osady, które pochodzą z przydomowych oczyszczalni ścieków. Warto zaznaczyć, że w tym celu niezbędne są pojazdy, które służą do wywożenia ścieków, czyli szambiarki. Jednakże zgodnie z prawem takie zanieczyszczenia są traktowane jako odpady, w związku z tym ich utylizowanie podlega odrębnym przepisom. Firmy specjalizujące się w tej branży zazwyczaj podejmują współpracę z dużymi oczyszczalniami ścieków lub same posiadają obiekty tego typu.

Sprzęt potrzebny do asenizacji

Aby wykonywanie usług asenizacyjnych było możliwe, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego, specjalistycznego sprzętu. Jego obecność jest wymagana ze względu na charakterystykę przewożonych zanieczyszczeń płynnych. Należy pamiętać, że ścieki to nie tylko nieprzyjemny zapach, lecz również wysokie stężenie szkodliwych substancji i toksyn. To oznacza, w trakcie opróżniania szamb i innych zbiorników, w których znajdują się płynne nieczystości, a także podczas ich przewożenia, trzeba zachować wysokie standardy bezpieczeństwa.

W związku z tych do takich prac wykorzystuje się pojazdy asenizacyjne. Dzięki temu, że wyposażone są one w beczki asenizacyjne, węże i mechanizmy pompujące, wywóz ścieków może być przeprowadzony szybko i bezpiecznie, bez ryzyka, że środowisko zostanie zanieczyszczone. Beczka asenizacyjna może mieć rozmaitą pojemność, a jej zadaniem jest gromadzenie ścieków. Trafiają one do beczki poprzez wąż, którego jedna końcówka umieszczona jest w zbiorniku z zanieczyszczeniami. Regularne opróżnianie szamb i innych zbiorników na ścieki to podstawa sprawnie działającej kanalizacji oraz wsparcie dla środowiska.

Opracowanie:

Podziel się