Artykuł sponsorowany Jakie są rodzaje wkrętów?

Jakie są rodzaje wkrętów?

Wkręty należą do najpopularniejszych rozwiązań, jeżeli chodzi o łączenie czy też montaż różnych elementów. Bardzo często stosujemy je między innymi w warunkach domowych do powieszenia obrazu czy zegara ściennego. W zależności od materiału wyróżniamy kilka odrębnych rodzajów wkrętów, dlatego warto poznać je bliżej. Oto najpopularniejsze rodzaje wkrętów oraz ich zastosowanie.

Wkręty do metalu

Jednym z najpopularniejszych rodzajów wkrętów, jakie możemy spotkać na półkach sklepów budowlanych, są oczywiście wkręty przeznaczone do metalu. Ich cechą charakterystyczną jest budowa oparta na trzonku posiadającym na całej długości stałą średnicę (w kształcie walca). Głębokość gwintu jest także zdecydowanie mniejsza w porównaniu do innych wkrętów. Dodajmy również, iż najbardziej charakterystyczny typ wkrętów do metalu, jaki jest dostępny między innymi w ofercie firmy Gwinto-Cynk ze Strzałkowa stanowią tak zwane blachowkręty, zaś łby w takich rozwiązaniach mogą przybierać formę zarówno stożka, jak i walca. Istnieją także wkręty do metalu o łbie podkładowym.

Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe są coraz częściej stosowane w pracach budowlano-remontowych. Jest to rozwiązanie, które również wymaga odpowiednich połączeń, dlatego też wśród różnych wkrętów możemy wyróżnić także takie, które są właśnie przeznaczone do płyt g-k. Cechą charakterystyczną, jeżeli chodzi o tego typu wkręty jest ich kolorystyka, ponieważ występują one zawsze w czarnej barwie. Jeśli natomiast mowa o ich budowie, to posiadają one cechy, których nie spotkamy w innych typach wkrętów. Jest to między innymi łeb przypominający swoim kształtem trąbkę oraz wgłębienia na nim w typie PH (Philips). Dodajmy także, iż wkręty do płyt gipsowo-kartonowych są dostosowywane również do rodzaju profili, na których ma być osadzona płyta.

Wkręty do drewna

Drewno należy także do materiałów, w przypadku których należy zastosować tylko i wyłącznie przeznaczone do nich wkręty. Różnią się one bowiem w sposób znaczący od opisanych przez nas powyżej wkrętów do metalu czy płyt gipsowo-kartonowych. Zasadniczą różnicą jest tutaj grubość trzonka oraz jego budowa, która może być pełna lub też połowiczna (górna część trzonka jest gładka). Zaznaczmy także, że do produkcji wkrętów przeznaczonych do drewna wykorzystuje się różne typy metali, dzięki czemu mogą one różnić się między sobą także pod względem kolorystycznym. Wkręty do drewna występują również w postaci rozwiązań wyposażonych w ostre bądź płaskie zakończenie.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas