Artykuł sponsorowany Łańcuchy napędowe. Użyteczne narzędzia do przenoszenia napędu

Łańcuchy napędowe. Użyteczne narzędzia do przenoszenia napędu

Łańcuchy pełnią bardzo ważną funkcję w mechanice i budowie maszyn. Mogą mieć różne zastosowania, a co za tym idzie – konstrukcję. W tym tekście skupimy się na łańcuchach napędowych, ich roli, rodzajach i właściwościach. Dowiedz się, w jakich maszynach można znaleźć łańcuchy napędowe, czemu służą i jak wybrać łańcuch, który będzie odpowiedni do Twoich celów.

Zastosowanie łańcuchów napędowych

Z łańcuchami napędowymi do czynienia miał niemal każdy z nas, są one bowiem stosowane np. w rowerach. Zadaniem tego rodzaju łańcucha jest przenoszenie napędu. W przypadku roweru napęd jest generowany przez pedały, a przenoszony na tylne koło. To możliwe właśnie dzięki łańcuchowi napędowemu, który łączy oba te elementy. Obracając pedałami, obracamy też kołem.

Ten prosty mechanizm ma bardzo szerokie zastosowanie. Łańcuchy przenoszące napęd znajdziemy w samochodach, maszynach przemysłowych i rolniczych, wszędzie tam, gdzie wymagane jest przeniesienie ruchu obrotowego z miejsca jego generowania do elementu roboczego.

Budowa i rodzaje łańcuchów napędowych

Nie każdy łańcuch to łańcuch napędowy. Słowem tym określa się wszelkie liniowo połączone podobne elementy – ogniwa.

Jako łańcuchy napędowe wykorzystywane są najczęściej łańcuchy drabinkowe, tzw. łańcuchy Galla. Składają się one z dwóch typów ogniw: wewnętrznych i zewnętrznych. Ogniwa łączy się sworzniami. Taka budowa gwarantuje odpowiednią sztywność łańcucha i umożliwia mocowanie go na zębatkach. Pozwala także na regulowanie jego długości.

Łańcuchy napędowe muszą być odporne na rozciąganie, tarcie i nagrzewanie, odkształcenia, a także – jeśli są stosowane na zewnątrz – na warunki atmosferyczne. Dlatego wykonuje się je zazwyczaj ze stali, często nierdzewnej lub kwasoodpornej, niekiedy częściowo z tytanu. Dokładne czyszczenie i odpowiednie smarowanie zabezpiecza łańcuch przed uszkodzeniami, wydłuża jego żywotność i usprawnia pracę. Z kolei smarowanie brudnego łańcucha albo rezygnacja ze smarowania przyczyniają się do szybkiego uszkodzenia tego elementu.

Łańcuchy napędowe mogą się różnić nie tylko długością, liczbą ogniw, ich szerokością i materiałami, z których są wykonane, ale też liczbą rzędów. Wyróżnia się łańcuchy jedno-, dwu- i trzyrzędowe. Można się o tym przekonać na stronie sklepu Rolmasz, który specjalizuje się w częściach mechanicznych, hydraulice siłowej, maszynach rolniczych i elektronarzędziach.

Jeśli nie wiesz, jaki łańcuch napędowy będzie odpowiedni do Twojej maszyny, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Specjaliści podpowiedzą, jaki łańcuch posłuży Ci najlepiej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas