Artykuł sponsorowany Jak usprawnić pracę śrutownika?

Jak usprawnić pracę śrutownika?

Jednym z procesów realizowanych w produkcji rolnej jest śrutowanie zbóż, które polega na oddzieleniu ziarna od łuski. Jego produktem jest śruta wykorzystywana w rolnictwie jako pasza dla zwierząt hodowlanych oraz w piwowarstwie – jako surowiec do wyrobu piwa. Urządzenie wykorzystywane w tym celu, śrutownik, odgrywa zatem ważną rolę w wielu gospodarstwach. Radzimy, jak poprawić jego wydajność.

Charakterystyka śrutownika bijakowego

Rozdrabniacze stanowią podstawę w hodowli zwierząt. Nie tylko zwiększą się dzięki nim efekty produkcyjne przy mniejszym nakładzie pracy, ale ze względu na swój uniwersalny charakter mogą być wykorzystane w produkcji pasz dla trzody, bydła oraz drobiu. Stopień rozdrobnienia może być bowiem regulowany zgodnie z potrzebami zwierząt. Warto zwrócić uwagę na różne typy śrutowników dostępnych na rynku. Jednym z nich jest model tarczowy, który obsługuje każdy rodzaj zboża. Podstawę jego konstrukcji stanowią dwie współpracujące tarcze żeliwne lub stalowe, a sam podział materiału następuje w wyniku ścierania i ścinania na odpowiednio profilowanych powierzchniach tarcz. Użytkowanie śrutownika tego typu wiąże się jednak z dość kosztowną wymianą tarcz.

Popularnością cieszy się rozrabiacz bijakowy w dwóch wariantach: ssąco-tłoczącym oraz zasypowym. Pierwszy przeznaczony jest do śrutowania ziaren zbóż i kukurydzy. Cały proces polega na zderzaniu ziaren z bijakami umieszczonymi w komorze rozdrabniającej. Wykorzystanie dodatkowego wentylatora umożliwia automatyzację – urządzenie samodzielnie pobiera materiał z pryzmy albo silosu. Ponadto konstrukcja daje możliwość szybkiej i prostej wymiany sit na potrzeby dobrania właściwej granulacji. Wydajność śrutowników ssąco-tłoczących mieści się w przedziale od 1000 do 3000 kg/h, natomiast droga poboru zboża może wynosić nawet 20 m. Model zasypowy także ma uniwersalny charakter. Ma największą wydajność wśród rozdrabniaczy bijakowych przy zastosowaniu silników o tej samej mocy. W związku z tym wykorzystuje się je przede wszystkim w dużych mieszalniach pasz.

Wydajny silnik śrutownika

Rozdrabniacze do zboża są doskonałym narzędziem kontroli nad jakością paszy podawanej zwierzętom hodowlanym. Przy budowie śrutownika ważne kryterium stanowi moc silnika. Określa się ją na podstawie ilości śruty, jaka ma zostać przy produkcji urządzenia wyprodukowana. Ponadto zwrócić uwagę należy na dostępność części zamiennych do rozdrabniaczy, sposób ich demontażu oraz montażu, a także łatwość w obsłudze systemu. Inne rozwiązania są bowiem potrzebne w dużym gospodarstwie prowadzącym hodowlę na dużą skalę, a inne w takim gdzie produkcja paszy odbywa się na potrzeby własne.

Zakres parametrów technicznych napędu jest zatem niezwykle szeroki. W sprzedaży dostępne są silniki w przedziale od 5,5 kW do 22 kW, dzięki czemu każdy bez trudu znajdzie jednostkę odpowiadającą jego potrzebom. Zbyt niska wartość powodować będzie częste awarie, a więc i przerwy w produkcji paszy, na co w hodowli zwierząt nie można pozwolić. Aby uniknąć kosztów związanych wymianą niewłaściwego silnika, warto jeszcze przed zakupem określić wymagania w tym zakresie.

Sita oraz bijaki do śrutowników

Kolejny, równie istotny, element budowy rozdrabniacza to sita oraz bijaki. Te dostępne w ofercie producenta sit Sitono sprawdzają się w rozmaitych maszynach rolniczych i przemysłowych, między innymi w młynach i młynkach, brykieciarkach, pelleciarkach czy rębakach. Mają one uniwersalną budowę, co pozwala na wykorzystanie w różnych procesach. O doborze parametrów decyduje jednak rodzaj materiału poddawanego obróbce. Inaczej bowiem przebiega praca rozdrabniacza do zboża, a odmiennie urządzenia służącego do mielenia tworzyw sztucznych. Wykorzystanie blachy perforowanej daje szeroki zakres możliwości obróbki – arkusze mogą mieć standardowe wymiary, ale też powstać na indywidualne zamówienie.

To właśnie te komponenty służą rozdrabnianiu zboża, należy zatem zadbać o ich wysoką jakość. Sita i bijaki powinny być wykonane z dobrego gatunku stali z zachowaniem wszelkich norm regulujących wyrób artykułów metalowych. Na funkcjonalność elementów wpływa również rodzaj perforacji, którą, jak już wspomniano, dobiera się do rozmiaru paszy. Trzoda, było oraz drób muszą być karmione pokarmem o odpowiedniej granulacji, właściwej dla fizjonomii danego żywca. Jeżeli w gospodarstwie hodowane są różne zwierzęta, najlepszym rozwiązaniem będzie śrutownik, który pozwoli na łatwą wymianę elementów rozdrabniających. Ten aspekt także należy brać pod uwagę przy zakupie. Na tym tle najlepiej wypadają modele bijakowe – również ze względu na wielość surowców, jakie można poddawać w nich śrutowaniu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas