Materiał Partnera Usługi gwintowania - podstawowe informacje

Usługi gwintowania - podstawowe informacje

Gwintowanie CNC jest jedną z usług wykonywanych w ramach specjalistycznej obróbki metali z wykorzystaniem nowoczesnej i precyzyjnej technologii CNC, czyli komputerowego sterowania urządzeniami numerycznymi. Ten sposób obróbki materiału wypiera inne, mniej, efektywne metody i znajduje zastosowanie w takich miejscach jak zakłady przemysłowe i produkcyjne z różnych branż.

Obróbka CNC – gwarancja jakości i powtarzalności

Obróbka CNC, nazywana też obróbką skrawaniem, jest efektywną i ekonomiczną metodą nadawania wyrobom z metalu pożądanej formy. Korzystanie z tej technologii pozwala uzyskać dużą dokładność do kształtu i wymiaru produktu. Proces obróbki CNC obejmuje projektowanie komputerowe, przetwarzanie projektu oraz finalnie – wykonanie potrzebnego wyrobu. Technologia CNC ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjną obróbką manualną – jest wydajniejsza i bardziej dokładna, zaprogramowana do pracy maszyna uwzględnia nie tylko projekt gotowego wyrobu i zawarte w nim dane techniczne, ale też właściwości danego materiału czy jego chropowatość. Uzyskujemy również powtarzalność parametrów produktów, o którą trudno przy ich ręcznej obróbce, nawet wykonywanej przez wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Nie pojawiają się błędy, nie dochodzi też do marnowania materiału ani straty czasu. Korzystając z maszyn CNC przy obróbce metali, można dokładnie zaplanować czas realizacji danej usługi oraz jej efekty. W ramach obróbki CNC wykonywane są takie czynności jak: toczenie, frezowanie, wiercenie oraz właśnie omawiane w tym artykule – gwintowanie. 

Gwintowanie CNC metali

Dzięki zastosowaniu technologii CNC można korzystać z różnych metod gwintowania, przy zachowaniu wysokiej wydajności i prędkości procesu. Podczas gwintowania CNC dochodzi do wprowadzenia gwintownika działającego z dużą szybkością obrotową, i tym sposobem powstaje zarys danego gwintu. Dlaczego gwintowniki w maszynach CNC mogą pracować z wyższą prędkością niż te używane w tradycyjnym gwintowaniu? Otóż dzięki zastosowaniu odpowiednich powłok zabezpieczających nie grozi im przegrzanie. Technologia CNC pozwala również na bezproblemowe toczenie, frezowanie, wiercenie czy szlifowanie gwintów. Zastosowanie toczenia zapewnia dobre wykończenie powierzchni oraz wydajność pracy, choć jeśli obróbce CNC poddawane są bryły nieobrotowe albo wyroby posiadające cienkie ścianki – lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie frezowania CNC. Sposób ten gwarantuje też uzyskanie dobrej jakości gwintów w głębokich otworach. 

Gwintowanie CNC a inne metody

Jak mówi ekspert z firmy „Staltim”: w porównaniu z tradycyjnymi metodami gwintowania ręcznego czy mechanicznego maszynowa obróbka CNC zapewnia duże lepsze efekty, szybszą realizację zlecenia oraz przewidywalność uzyskanych efektów. 

Do tego, jeśli wybierzemy gwintownik maszynowy, jednym narzędziem wykonamy całą pracę – podczas gdy do gwintowania ręcznego potrzebnych jest kilka rodzajów gwintowników prostych, służących do realizacji różnych etapów tego procesu. Zaletą tradycyjnej metody gwintowania jest fakt, że można ją stosować również w sytuacjach, gdy nie da się użyć maszyn sterowanych numerycznie np. przy wykonywaniu gwintów w otworach w już gotowych, złożonych maszynach. Ale też, jak łatwo się domyślić, przy gwintowaniu ręcznym wiele zależy od umiejętności i doświadczenia osoby realizującej taką czynność – więc efekty pracy nie będą nigdy tak przewidywalne i powtarzalne jak w przypadku gwintów wykonywanych seryjnie przez maszynę. Poza nowoczesnymi obrabiarkami CNC w niektórych gałęziach przemysłu korzysta się jeszcze przy wykonywaniu gwintów z mniej zawansowanych technologicznie maszyn takich jak: tokarki, stacjonarne gwinciarki, elektronarzędzia, wiertarki i wiertarko-frezarki, frezarki do gwintów. Najrzadziej stosowaną metodą jest gwintowanie plastyczne, do którego potrzebne są walcarki do gwintów. W tym procesie ma miejsce wygniatanie tworzywa poddawanego obróbce.

Podziel się