Artykuł sponsorowany Na czym polega i jakie zalety ma cięcie laserem?

Na czym polega i jakie zalety ma cięcie laserem?

Cięcie laserem jest jednym z najbardziej efektywnych i precyzyjnych sposobów cięcia materiałów takich jak stal, metale kolorowe czy tworzywa sztuczne. Zaawansowane technologicznie lasery generują wiązkę światła w dokładnie wskazany punkt. Proces cięcia odbywa się w obecności gazów technicznych poprzez wytapianie, wypalanie lub sublimacje. Dzięki dużej powtarzalności otrzymywanych detali metoda ta znajduje szerokie zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu.

Jak dokładnie przebiega cięcie laserem?

Cięcie laserowe jest jedną z najbardziej zaawansowanych, precyzyjnych i popularnych metod cięcia różnych materiałów. Dzięki dokładności z jaką wycinane są elementy oraz dużej szybkości procesu, technika ta znalazła niezwykle szerokie zastosowanie w wielu różnorodnych gałęziach przemysłu. Generowana wiązka światła o wysokiej gęstości energii sprawia, że obrabiany materiał zostaje intensywnie nagrzany tylko w miejscu cięcia. Proces cięcia odbywa się w zależności od rodzaju materiału poprzez wypalanie, wytapianie lub sublimacje. Do cięcia laserem, konieczna jest obecność dużego stężenia gazów technicznych o dużej czystości. Wybór konkretnej metody zależy od gatunku materiału, jego grubości i stosowanego do obróbki urządzenia oraz jego mocy nominalnej.

Podczas wytapiania strumień gazu wydmuchuje roztopiony metal, co pozwala otrzymać dokładny detal, wolny od niedoskonałości. Wprawdzie sam gaz, np. argon nie jest potrzebny do cięcia, ale uskutecznia jego przebieg oraz chroni strefę wpływu ciepła przed reagowaniem z tlenem z powietrza, co jest niezwykle istotne przy cięciu stali kwasoodpornej. Z kolei, w przypadku wypalania, tlen pełni rolę gazu tnącego. Szybkość i efektywność cięcia w dużej mierze uzależniona jest od mocy wiązki lasera oraz zachowania optymalnych parametrów cięcia dostosowanych do rodzaju i grubości materiału. Cięcie laserowe jest tak popularne głównie ze względu na fakt, iż można za jego pomocą w łatwy sposób otrzymywać elementy z blach czy płyt o dowolnym kształcie z materiałów takich jak stal zwykła, stal kwasoodporna, aluminium, miedź, mosiądz, tworzyw sztucznych, pleksi czy nawet sklejki.

Atuty cięcia laserem

Cięcie laserem ma szereg zalet, do których oprócz precyzji, szybkości i powtarzalności procesu można zaliczyć również możliwość wycięcia nawet najbardziej skomplikowanych kształtów, dużą oszczędność materiału np. poprzez optymalizowanie rozmieszczenia elementów na arkuszach blachy, a także brak wpływu strumienia lasera na strukturę i właściwości krawędzi obrabianego materiału. Ponadto, jest to proces tani i ekonomiczny, porównując koszt cięcia do otrzymanego efektu dla stali kwasoodpornej do grubości około 15mm jest procesem najtańszym. Doświadczona firma KW Construction z Dąbrówek w województwie podlaskim, której właścicielem jest Krzysztof Wilczewski oferuje usługi precyzyjnego cięcia laserowego różnych elementów zarówno seryjnie, jak i w mniejszych partiach, w zależności od potrzeb klientów. W tej firmie spotkasz się z miłą obsługą oraz fachowym doradztwem dotyczącym precyzyjnej produkcji elementów otrzymywanych poprzez cięcie laserowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas