Materiał Partnera Jak zabezpieczyć konstrukcje stalowe?

Jak zabezpieczyć konstrukcje stalowe?

Stal wykorzystywana jest w przemyśle, przetwórstwie czy budownictwie jako ważny element wielu konstrukcji, budowli, maszyn i sprzętów. Jest wytrzymałym materiałem, który warto dodatkowo zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Istnieje kilka sposobów na ochronę powierzchni przed działaniem wody czy powietrza.

Usługi związane z obróbką metali są popularne w wielu branżach. Dla wzmocnienia struktur budowlanych, konstrukcji mebli, bram i ogrodzeń, a także dekoracji balustrad, warto poddać je ocynkowaniu oraz malowaniu proszkowemu. Najlepiej zlecić to fachowcom z firm jak Weldi, aby mieć pewność, że wykorzystane zostaną wyłącznie produkty wysokiej jakości, a sam proces przebiegnie szybko i sprawnie.

Cynkowanie stali- zabezpiecz metal przed naturą

Stal wykorzystywana jest do budowy płotów, ogrodzeń oraz elementów zewnętrznej architektury ogrodowej. Są to przedmioty wystawiane na działanie zmiennych warunków pogodowych: opadów deszczu, śniegu, działanie niskiej i wysokiej temperatury oraz po prostu na powietrze, które przyczynia się do zachodzenia pewnych procesów chemicznych na powierzchni elementów ze stali. Dlatego konieczne jest, aby każdą taką część dodatkowo zabezpieczyć i pokryć na przykład cienką warstwą cynku. To zabieg stosowany w przemyśle samochodowym, budowlanym, ale również przez osoby produkujące dekoracje ze stali: zdobione płoty, bramy, furtki, balustrady balkonowe, poręcze przy schodach itp. Cynkowanie chroni przed korozją, jaka pojawia się z czasem na większości metali. To proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania, sprzętu oraz właściwych warunków w pomieszczeniu, dlatego należy powierzyć je fachowcom. Istnieje kilka metod, które dobiera się między innymi do rodzaju elementów, jakie chcemy pokryć warstwą ochronną:

  • galwaniczne- z wykorzystaniem roztworów elektrolitowych, w których zanurzamy wszystkie elementy i podłączamy prąd, który sprawi, że cynk pokryje powierzchnię metalu;
  • ogniowe- części zanurzamy w rozgrzanym cynku, co powoduje, że przylega on do metalu;
  • proszkowe- włożenie części do sproszkowanego cynku i podgrzewanie go przez kilka godzin.

Każdą metalową część przed cynkowaniem należy dokładnie odtłuścić i oczyścić z warstw farby, lakieru czy starej rdzy. Ochrona zależy od grubości warstwy cynku.

Malowanie proszkowe- sposób na kolor

Elementy metalowe warto również zabarwić, nie muszą one być jedynie srebrne czy grafitowe. Jednym ze sposobów jak to zrobić szybko i dokładnie, co ma znaczenie przy artykułach złożonych z mniejszych części, jest malowanie proszkowe. Wykorzystuje się do tego farbę w proszku, która nakładana jest natryskiem np. za pomocą specjalnego pistoletu, na powierzchnię, którą chcemy odświeżyć. Musi być ona odpowiednio przygotowana do procesu: zeszlifowana, odkurzona, odtłuszczona, aby farba dokładnie pokryła metal i ukryła wszelkie ewentualne nierówności i niedoskonałości. Pomalowany w ten sposób przedmiot staje się odporny na korozję, zmienne warunki atmosferyczne, ale również uszkodzenia mechaniczne, a nawet chemiczne. Tego typu usługa zalecana jest do zmiany koloru grzejników, bram, ogrodzeń, metalowych mebli, części maszyn, felg samochodowych czy innych elementów ze stali i aluminium.

Opracowanie:

Podziel się