Materiał Partnera Jak przebiega proces gięcia rur?

Jak przebiega proces gięcia rur?

Gięcie rur jest procesem, który ma za zadanie zmienić krzywiznę materiału. Odbywa się to przy użyciu urządzenia zwanego giętarką. Jest ono zbudowane w taki sposób, aby umożliwić jednoczesne rozciąganie i ściskanie, co pozwala na uzyskanie wybranego kształtu. Co więcej, dzięki sterowaniu komputerowemu, można uzyskać produkcję seryjną i zmieniać formy na różnych etapach prac w czasie nieprzekraczającym minuty.

Najczęściej wykorzystywane rodzaje giętarek

Wyróżniamy dwa najpopularniejsze rodzaje giętarek, które stosuje się przy nieskomplikowanych procesach gięcia rur. Pierwsza to giętarka trzpieniowa, którą używa się głównie w dużych firmach stawiających na wysoką jakość wykonywanych zleceń oraz precyzję. Jej niewątpliwymi zaletami są: możliwość zaprogramowania różnych gięć, szybka zmiana średnic oraz świetna jakość produktu końcowego. Natomiast druga to giętarka beztrzpieniowa i jej zadaniem, jest tworzenie jakościowych gięć z małymi spłaszczeniami. Ich poziom jest zależny od grubości ścianki materiału oraz wybranych ustawień, a samo działanie polega na zastosowaniu techniki prasowania bądź naciągania rury na matrycę. Jednak bez względu na to, który rodzaj zostanie zastosowany, to gięcie rur odbywa się na zimno lub gorąco.

Gdzie wykorzystuje się gięcie rur?

Proces gięcia rur jest wykorzystywany podczas produkcji urządzeń, które muszą spełniać wymogi ustawowe. Mowa tutaj o instalacjach hydraulicznych, chłodniczych, czy pneumatycznych. Inne zastosowanie znajduje przy tworzeniu elementów narzędzi, maszyn, urządzeń, balustrad, metalowych mebli oraz wyposażenia ogrodowego.

Kto może wykonać gięcie rur?

Gięcie rur nie jest możliwe w warunkach domowych i musi być wykonywane w miejscach wyposażonych we wspomniane już wyżej giętarki. W parku maszynowym Zakładu Produkcyjnego GUSMA znajduje się giętarka trzpieniowa NC, której maksymalny zakres możliwości dochodzi do fi 35x2 i pozwala na gięcie w jednej osi z powtarzalnym promieniem.  Firma ta istnieje na rynku od trzydziestu czterech lat, zatrudnia ponad 100 osób i działa na powierzchni produkcyjnej o wielkości 4000 m2. Jej specjalnością jest produkcja wyrobów metalowych ze stali nierdzewnej, zwykłej i aluminium. Wszystkie elementy są wykonywane z najwyższej jakości surowców i materiałów, przy zastosowaniu innowacyjnych technologii tj. spawanie zrobotyzowane, spawanie manualne, wykrawanie, tłoczenie, obróbka skrawaniem CNC, szlifowanie, obróbka powierzchniowa oraz przy stałej kontroli procesów produkcyjnych. Na stałe współpracuje ona z branżami AGD, medyczną, meblową oraz ogrodniczą, jednak jest otwarta na inne możliwości.

Opracowanie:

Gusma Spawalnictwo

Sady , Ludowa 5

Podziel się