Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o uprawnieniach spawacza?

Co warto wiedzieć o uprawnieniach spawacza?

Osoby z uprawnieniami spawacza nie mogą narzekać na brak zleceń. Stąd też potencjalnych kandydatów do wykonywania tego zawodu nie brakuje. Nie zniechęcają ich nie tylko wymagające warunki pracy, ale wieloetapowe egzaminy sprawdzające wiedzę. Zawód spawacza wiąże się także z koniecznością okresowego odnawiania uprawnień, co pozwala weryfikować umiejętności pracowników oraz dopasować przekazywaną wiedzę do nowych technologii.

Do jakich prac potrzebne są uprawnienia spawalnicze?

Spawaczem jest osoba, która zajmuje się łączeniem ze sobą elementów metalowych, używając różnych metod spawania. Uprawnienia spawalnicze umożliwiają wykonywanie takich prac jak: spawanie, lutowanie, napowanie, zgrzewanie i cięcie termiczne metali oraz tworzyw termoplastycznych. Prawo do wykonywania zawodu spawacza otrzymuje się w wyniku przejścia teoretycznego i praktycznego przeszkolenia oraz pozytywnego zdania egzaminu. Kończy się on wydaniem dokumentu upoważniającego do wykonywania zawodu spawacza. Najczęściej jest to „świadectwo egzaminu spawacza” lub „karta spawacza”, tłumaczą pracownicy Zakładu Ślusarsko-Spawalniczego Andrzej Kojara.

Jak często należy odnawiać uprawnienia spawalnicze?

Kursy spawania mogą trwać różny okres w zależności od stopnia zaawansowania kandydata. W przypadku osób dopiero rozpoczynających naukę spawania kurs może trwać od trzech tygodni do miesiąca. Kandydaci mający doświadczenie i dokształcający się w celu podjęcia pracy w konkretnym zakładzie podchodzą do krótszego kursu, który często kończy się już po tygodniu.

Uprawnienia spawalnicze powinny być odnawiane co dwa lub trzy lata, w zależności od rodzaju materiału. Dłuższy zakres obejmuje prace ze stalą, natomiast w przypadku aluminium, niklu, miedzi i tytanu trzeba odnawiać uprawnienia co dwa lata. Przerwy w wykonywaniu zawodu spawacza nie powinny przekraczać sześciu miesięcy. Dotyczy to zarówno osób wykonujących ten zawód na co dzień, jak i tych, które zajmują się nim dodatkowo lub prace spawalnicze są jednym z elementów ich obowiązków.

Obowiązki pracodawcy wobec spawacza

Poza odpowiednim udokumentowaniem umiejętności spawacza ważne jest także wydanie pozwolenia na wykonywanie prac spawalniczych przez pracodawcę. Prace te uznawane są z jedne z najbardziej niebezpiecznych pod względem ryzyka wystąpienia pożaru. Pracodawca zobowiązany jest także do określenia zasad bezpieczeństwa pracy w danym miejscu. Obejmuje to nadzór nad wykonywanymi czynnościami, instruktaż pracowników oraz zapewnienie odpowiednich środków zabezpieczających.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas