Artykuł sponsorowany Jak stworzyć funkcjonalną kotłownię gazową w domu?

Jak stworzyć funkcjonalną kotłownię gazową w domu?

Budowa nowego domu bądź modernizacja instalacji grzewczej wiąże się z koniecznością wygospodarowania odpowiedniego miejsca na kocioł. W przypadku modeli gazowych można wybierać spośród wariantów stojących, wiszących, jak również jedno- bądź dwufunkcyjnych. Każdy może mieć inne parametry, a co za tym idzie różnić się wielkością. Ponadto niektóre warianty mogą być montowane wyłącznie w odrębnym pomieszczeniu, poza strefą mieszkalną.

Zalety ogrzewania domy gazem

Na początek warto wskazać, dlaczego w ogóle warto zdecydować się na budowę kotłowni przystosowanej do kotła gazowego. Przede wszystkim tego typu urządzenia są bezobsługowe. Wystarczy ich podłączenie do instalacji gazowej, aby móc się cieszyć nie tylko ciepłym mieszkaniem, ale również wodą użytkową. Ponadto działają one w pełni automatycznie, zgodnie z zaprogramowanymi ustawieniami. Należy jedynie pamiętać o corocznych przeglądach technicznych i zainstalowaniu czujników czadu. Niemniej jednak nowoczesne kotły gazowe, dostępne między innymi w ofercie firmy TWM-Termo, są wyposażone w zawory bezpieczeństwa ciśnienia, ograniczniki temperatury, jak również zabezpieczenia przeciwpyłowe. Ponadto to urządzenia wyróżniają się wysoką sprawnością opałową, dlatego ogrzewanie domu gazem nie należy do tak drogich rozwiązań, jak te opalane paliwem stałym – drewnem, węglem bądź pelletem.

Wybór odpowiedniego miejsca

Kotły na gaz mogą występować w dwóch wariantach: dwu- bądź jednofunkcyjnym. W pierwszym przypadku z reguły są to urządzenia wiszące, które mają wbudowany przepływowy podgrzewacz wody. Z uwagi na ten fakt, cechują się kompaktowymi wymiarami, co ułatwia ich montaż. Jeśli zaś chodzi o drugie z wymienionych, to wymagją dokupienia osobnego zasobnika na podgrzewaną wodę, a tym samym zajmują większą powierzchnię w pomieszczeniu. W związku z tym wielkość wnętrza musi być dostosowana do rozmiarów kotła. Warto pamiętać, że wersje stojące mają żeliwne wymienniki ciepła, dlatego są masywniejsze od modeli wiszących i potrzebują tyle miejsca, ile na przykład pralka. Stąd też najlepsze będzie ich ulokowanie w pomieszczeniu gospodarczym, przeznaczonym na kotłownię bądź na pralnię. Z kolei kotły gazowe wiszące można z powodzeniem dostosować nawet do zabudowy kuchennej czy też łazienkowej ze względu na ich czystość i brak konieczności wykorzystywania paliw stałych.

Nie należy zapominać także o tym, że przepisy budowlane odgórnie narzucają na właścicieli domów minimalne wymiary pomieszczenia, w którym znajdzie się urządzenie. Te są uzależnione przede wszystkim od mocy oraz komory spalania kotła. Pierwszy parametr wiąże się z wysokością wnętrza:

  • urządzenia poniżej 30 kW – min. 2,2 m w nowych obiektach bądź 1,9 m w starych;
  • urządzenia 30-60 kW – min. 2,2 m;
  • urządzenia 60-2000 kW – min. 2,5 m.

Kubatura kotłowni dla modeli z otwartą komorą spalania musi wynosić minimum 8 m3, a w przypadku zamkniętej co najmniej 6,5 m3. Udogodnieniem podczas planowania takiego pomieszczenia jest to, że kotły gazowe w większości do obsługi wymagają jedynie dostępu od przodu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas