Materiał Partnera Charakterystyka kotłów na ekogroszek

Charakterystyka kotłów na ekogroszek

Kotły na ekogroszek pozwalają na wygodne i tanie ogrzewanie domu. Ich zwolennicy cenią je za automatyczne dostarczanie paliwa do kotła i niewielkie ilości siarki oraz popiołu powstające w trakcie spalania opału. Przeciwnicy krytykują za wysoką cenę zakupu i fakt, że chociaż ekogroszek jest bardziej ekologiczny niż węgiel, to wciąż produkuje szkodliwe spaliny. Jakie tak naprawdę są wady i zalety kotłów na ekogroszek?

Wydajność

Rozpoczynając charakterystykę kotłów na ekogroszek najlepiej zacząć od ich najważniejszej cechy, czyli parametrów spalania. Są one na naprawdę dobrym poziomie, ponieważ kotły te osiągają wysoką sprawność energetyczną, sięgającą w dobry modelach od 85% do nawet 95%. Tak wysoka sprawność jest możliwa, dzięki zastosowaniu mikroprocesorowego regulatora, który steruje systemem spalania oraz specjalnej konstrukcji kotła, poprawiającej efektywność spalania (pompy, mechanizm regulacji ciągu spalin, specjalna konstrukcja wymiennika ciepła itp.).

Jakie są najważniejsze elementy kotłów na ekogroszek?

Na rynku możemy znaleźć bardzo różne modele kotłów na ekogroszek, które różnią się nie tylko mocą, ale także rodzajem sterowników, sposobem podawania ekogroszku, rodzajami palnika i wymiennikiem. Najczęściej spotykamy się z kotłami z automatycznym systemem dozowania paliwa. Są one bardzo wygodne, ponieważ wystarczy, że napełnimy podajnik ekogroszkiem raz na kilka dni i nie zapomnimy o usuwaniu popiołu z popielnika, a mamy zagwarantowane ciepło w całym domu.

Bardziej doświadczeni użytkownicy mogą wybrać kotły ze sterownikiem dwustanowym. Osiągają one lepsze wyniki spalania niż automat, ale wymagają znacznie większego nakładu pracy.

Ekologia na piątkę

Od 2018 roku wszystkie kotły na węgiel muszą spełniać europejską normę kotłową EN 303-5, której treść ostatni raz została znowelizowana w 2012 roku (EN 303-5:2012). Dzieli ona kotły na 3 klasy (klasa 3,4 i 5), które oznaczają ich wydajność oraz poziom emisji dwutlenku węgla, substancji smolistych oraz pyłów. Najlepsze kotły na ekogroszek to te z klasy 5.

Jak dodaje ekspert z firmy PolSpaw: Dla kotłów klasy 5 wartość graniczna produkcji CO jest aż sześciokrotnie niższa, wartość OCG jest obniżona pięciokrotnie, a emisja pyłu trzykrotnie. Zgodnie z przepisami wymagania klasy 5 oznaczają również sprawność zaczynającą się od 87%.

Czy warto inwestować w ekogroszek?

Użytkownicy cenią kotły na ekogroszek z kilku powodów. Pierwszym jest konieczność uzupełniania węgla tylko raz na kilka dni. Drugim niski koszt produkcji energii cieplnej, dwa razy tańszy niż ogrzewanie gazowe i cztery razy niż ogrzewanie olejem opałowym. Dane pokazują, że palenie w kotle z podajnikiem retortowym jest także 40% tańsze niż koszt ogrzewania w tradycyjnych kotłach rusztowych. Dlatego, jeśli zależy Ci na zmniejszeniu kosztów ogrzewania i poprawie jakości spalin emitowanych przez kocioł, powinieneś dobrze rozważyć tę inwestycję.

Podziel się