Artykuł sponsorowany Charakterystyka kotłów z podajnikiem tłokowym

Charakterystyka kotłów z podajnikiem tłokowym

Mimo że na rynku pojawiło się w ostatnich latach sporo alternatywnych rozwiązań ogrzewania domu, wciąż najpopularniejszym pozostają te bazujące na wykorzystaniu paliwa stałego, takiego jak węgiel czy eko-groszek. Tradycyjne kotły wymagały od właściciela domu regularnego dostarczania paliwa do komory spalania, co wiązało się oczywiście z pewnym wysiłkiem oraz nakładało obowiązek pamiętania o załadunku – w przeciwnym wypadku paliwo wypalało się i trzeba było piec rozpalać od początku. Obecnie produkowane piece najczęściej wyposażone są w urządzenia, które eliminują ten problem – jednym z nich są kotły z podajnikiem tłokowym.

Czym jest podajnik?

Podajnik kotła to – zgodnie z nazwą – urządzenie odpowiedzialne za automatyczne podawanie do komory spalania odpowiednich ilości paliwa. Są one zasilane energią elektryczną i sterowane za pomocą mikroprocesora, który może współpracować z czujnikami temperatury zamontowanymi w obrębie domu lub regulatorami pogodowymi, znajdującymi się na zewnątrz. Wyróżniamy dwa rodzaje podajników – ślimakowe i tłokowe. Pierwszy z nich po załadowaniu go paliwem – np. węglem lub eko-groszkiem – nieustannie dozuje je do komory spalania. Prędkość tego załadunku i tym samym ilość zużywanego paliwa uzależniona jest temperatury w pomieszczeniach. Podajniki tłokowe działają inaczej, co jakiś czas z pomocą ruchu tłoka wrzucają do komory spalania pewną ilość paliwa. Częstotliwość tego załadunku również uzależniona jest od aktualnych potrzeb. Zalety zastosowania podajników to przede wszystkim oszczędność czasu i sił potrzebnych do ręcznego załadowania kotła, a ponadto znaczna oszczędność paliwa – sterownik urządzenia dokładnie oblicza ilość paliwa potrzebną do utrzymania stałej temperatury w domu i zużywa go dokładnie tyle, ile potrzeba.

Kotły z podajnikiem tłokowym

Jednym z producentów kotłów z podajnikiem tłokowym jest pleszewska firma Stefaniak. W jej ofercie znajdziemy kotły serii SKOT – na ich podstawie sprawdźmy, czy charakteryzują się tego rodzaju produkty:

  • Wysoka sprawność – kotły z podajnikami tłokowymi pozwalają wykorzystać ponad 84% energii cieplnej z paliwa stałego
  • Moc – od 15 do 300 kW
  • Możliwość spalania różnego rodzaju paliw stałych od średni do 40 mm – miału, pelletu i eko-groszku
  • Możliwość podgrzewania ciepłej wody użytkowej
  • Sterowanie odbywa się za pomocą sterownika z algorytmem PID, strefami czasowymi i panelem pokojowym

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas