Materiał Partnera Jak stworzyć czytelną etykietę produktu?

Jak stworzyć czytelną etykietę produktu?

Niemal każdy produkt posiada swoją indywidualną etykietę, która ma charakter nie tylko marketingowy, ale także informacyjny. O tym w jaki sposób powinna być stworzona etykieta można przeczytać w przepisach prawa krajowego oraz unijnego. Przekonaj się w jaki sposób powinno się stworzyć etykietę, aby była ona czytelna, estetyczna i zgodna z oczekiwaniami prawnymi.

Informacje ogólne na etykiecie

Podstawowymi informacjami, które muszą znaleźć się na etykiecie każdego produktu są te dotyczące producenta oraz zawartości opakowania. Oprócz tego, etykieta powinna zawierać również nazwę produktu, jak również nazwę jej twórcy oraz adres miejsca, gdzie produkt został stworzony. W przypadku towarów pochodzenia zagranicznego ważnym jest także adres importera.

Wszystkie informacje podane na etykiecie muszą być podane w sposób czytelny i przejrzysty. Nieodpowiednio przedstawione informacje lub niejasne oznakowanie produktu mogą bowiem wprowadzić klienta w błąd, a takie sytuacje wiążą się z przykrymi konsekwencjami dla jego dystrybutora. Według prawa polskiego produkty znajdujące się w sprzedaży krajowej powinny zawierać na etykiecie zapisy w języku polskim, jak również dodatkowe oznaczenia. Należą do nich między innymi:

  • znak zgodności,
  • znak bezpieczeństwa,
  • informacje o dopuszczeniu produktu do obrotu,
  • energochłonność,
  • rodzaj produktu np. ekologiczny.

Etykiety żywnościowe

Etykiety znajdujące się na produktach spożywczych powinny być jeszcze bardziej szczegółowe. Najważniejszymi wymogami jest choćby wyraźna nazwa produktu, która nie może być myląca dla konsumenta. W przypadku żywności bardzo istotną kwestią jest również podanie składu produktu oraz listy ewentualnych alergenów, które może posiadać dany towar. Oznaczenie żywności nie może obyć się również bez informacji dotyczącej okresu przydatności do spożycia. Aby stworzyć profesjonalne etykiety spożywcze należy uwzględnić również ilość produktu w opakowaniu oraz zawartość poszczególnych składników odżywczych. Część producentów decyduje się również na dodanie informacji na temat sposobu powstawania produktu. Dane te stanowią jednak nieobowiązkowe, a ich główną funkcją jest budowanie pozytywnego wizerunku konkretnego produktu żywnościowego.

Cechy idealnej etykiety produktu

Informacje ogólne to jedynie podstawowy aspekt prawny, o którym należy pamiętać podczas projektowania etykiety. W kwestii użytkowej samoprzylepne etykiety umieszczane na opakowaniach powinny cechować się trwałością. Kwestia ta jest zależna nie tylko od rodzaju materiału użytego do jej wyprodukowania, ale również nadruku, który jest na niej wykonany. Dzięki mnogości dostępnych rozwiązań stworzenie odpowiedniej etykiety produktu jest możliwe zarówno na papierze, jak i specjalnej folii. Projektując etykietę należy także uwzględnić rodzaj kleju, który będzie stosowany do jej przytwierdzania. Na końcu warto też wspomnieć o estetyce, która powinna być nie tylko ciekawa pod względem wizualnym, ale również czytelna i przyciągająca uwagę.

Ciekawy wygląd etykiety - czy jest istotny?

Z uwagi na mnogość dostępnych produktów każdy z nich powinien posiadać elementy charakterystyczne. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana etykieta stanowi swoistą wizytówkę danego towaru, dlatego to zadanie warto powierzyć specjalistom. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Torpak z Koszalina oferuje możliwość stworzenia i wydrukowania wyjątkowych etykiet przy pomocy nowoczesnych narzędzi oraz urządzeń. Pracownicy o odpowiedniej wiedzy i kompetencjach są w stanie zaproponować klientowi wyraziste, a jednocześnie czytelne elementy tego typu, które staną się skutecznym narzędziem marketingowym.

Dobra etykieta produktu to taka, która jest nie tylko czytelna, ale także oryginalna pod kątem estetycznym. Samodzielne zaprojektowanie elementu może okazać się trudnym zadaniem dla osoby nie posiadającej doświadczenia w tym zakresie. Właśnie z tego tytułu warto powierzyć to zadanie profesjonalistom zajmującym się tworzeniem i wykonywaniem etykiet. Bez względu na to czy chodzi o rodzaj klasyczny czy też o nietypowym kształcie, korzystając z usług zaufanej firmy można oczekiwać zadowalającego efektu końcowego.

Opracowanie:

Podziel się