Materiał Partnera Zalety i wady opakowań z tworzyw sztucznych

Zalety i wady opakowań z tworzyw sztucznych

Opakowania z tworzyw sztucznych są wykorzystywane niemal w każdej branży. Są lekkie, wygodne i estetyczne. Pozwalają skutecznie uchronić zapakowany produkt przed zniszczeniem lub zgnieceniem, przy czym nadal może on być dobrze wyeksponowany. Jakie jeszcze mają zalety? Co powinniśmy wiedzieć na temat takich plastikowych opakowań? Dlaczego cieszą się one rosnącą popularnością? Odpowiedzi poznacie, czytając ten artykuł.

Zalety opakowań plastikowych

Opakowania z tworzyw sztucznych mają naprawdę wiele zalet – dlatego cieszą się tak dużą popularnością. W branży spożywczej docenia się przede wszystkim to, że takie opakowania pozwalają na dłużej zachować świeżość produktów – dzięki nim pożywienie nie przesuszy się, nie zwietrzeje i będzie dłużej apetycznie wyglądać. Opakowania z tworzyw sztucznych produkuje firma Conus. Obok opakowań na produkty spożywcze znajdziemy w jej ofercie także wiele zupełnie innych rozwiązań, takich jak na przykład opakowania typu blister. To bardzo praktyczne opakowania, pozwalające dobrze zabezpieczyć każdy produkt przed naruszeniem czy uszkodzeniem – z ich użyciem często pakuje się na przykład niewielkie urządzenia elektronicznie. Opakowania z tworzyw sztucznych są bardzo lekkie, a przy tym wytrzymałe. Stanowią dobre zabezpieczenie przed wieloma czynnikami zewnętrznymi – np. środkami chemicznymi. Mogą być przeźroczyste – co pozwala na dobre wyeksponowanie produktu na sklepowej półce – lub pokryte nadrukiem. Tak naprawdę tworzywa sztuczne są niezwykle łatwe w obróbce dzięki czemu możemy stworzyć z nich dowolne opakowanie, o dowolnym kształcie, dostosowane do naszych potrzeb. Co ważne – takie opakowania są w dodatku dosyć tanie, dlatego tak często decydują się na ich wykorzystanie producenci różnych produktów.

Wady opakowań plastikowych

Opakowania z tworzyw sztucznych mają też pewne wady. Przede wszystkim są mniej odporne na zgniatanie niż na przykład pudełka drewniane. Słabiej też izolują temperaturę. Mogą być kruche i dość sztywne – to zależy jednak od zastosowanego do ich produkcji tworzywa sztucznego. Problemem jest też zanieczyszczenie środowiska – opakowania z tworzyw sztucznych zawsze są podawane jako jedne z głównych winowajców zaśmiecenia naszej planety. Ten problem można jednak zniwelować – bo chociaż opakowania te istotnie dość długo się rozkładają, to można przetwarzać je w ramach recyklingu. Pozwala to znacznie ograniczyć ilość odpadów. Wniosek jest jeden – warto sięgać po opakowania wykonane z tworzyw sztucznych, ale pod warunkiem, że będziemy rozsądnie ich używać.

Podziel się