Jak spawać? Spawanie MIG, TIG i inne

Jak spawać? Spawanie MIG, TIG i inne

Spawanie to inaczej trwałe połączenie jakichś materiałów poprzez wcześniejsze ich nagrzanie, a następnie stopienie, tam, gdzie mają się one połączyć. Może to nastąpić z dodatkiem lub bez dodatku spoiwa. Metody tej używa się do łączenia materiałów takich jak stal nierdzewna, nikiel, miedź, tytan, aluminium. W tej metodzie używa się ciepła, wytwarzanego przez prąd, dlatego zawsze należy pamiętać o środkach ostrożności podczas spawania.

Strony www Strony www

Jak spawać? Metody i rodzaje spawania

Wyróżnia się kilka rodzajów spawania, ze względu na użyte do tego celu urządzenia. To metody/rodzaje, takie jak:

  • spawanie w osłonach gazowych (MIG, TIG. MAG)

  • spawanie łukowe elektrodami otulonymi MMA

  • spawanie elektronowe

  • spawanie gazowe

  • spawanie łukiem krytym

  • spawanie żużlowe

  • spawanie plazmowe

Najczęściej, zarówno w przemyśle, jak i w użytku domowym używany jest pierwszy rodzaj metod spawania – spawanie migomatem lub tigomatem. Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, jak spawać aluminium. Najlepiej zrobić to przy pomocy wspomnianych metod z użyciem Argonu.

Jak spawać migomatem?

Ta metoda spawania łukowego polega na tym, że drut, który wysuwa się z uchwytu, topi się w elektrycznym łuku, mieszając ze spawanym metalem. Tworzy się tak zwane jeziorko spawalnicze, które zakrzepnie, gdy łuk się oddali. Proces odbywa się w osłonie gazu, który chłodzi uchwyt i chroni topiony w procesie materiał przed atmosferą i jej oddziaływaniem (jest on naruszony, więc bardziej narażony na potencjalne uszkodzenia).

Aby zacząć spawać wspomnianą metodą, trzeba ustawić odpowiednie parametry, takie jak prąd (biegunowość, rodzaj, napięcie) oraz prędkość spawania i podawania łuku.

Prąd powinien być ustawiony jako stały o dodatniej biegunowości, a prędkość spawania między 0,2, a 1,4 m/min. Ta metoda zalecana jest do używania w przypadku niezależnych metali (Aluminium, Magnez, Tytan, Miedź, Cynk, Nikiel, Cyna, Ołów, Kadm).

Warto wspomnieć, że od prawidłowych ustawień zależy nie tylko wygląd spoiwa, ale przede wszystkim Twoje zdrowie. Nieprawidłowe ustawienia i złe użytkowanie migomatu mogą prowadzić do oparzeń, powstawania dużych niepożądanych kropel metalu, ogólnej mniejszej stabilności, co utrudnia pracę.

Jak spawać elektrodą?

W metodzie MIG drut elektronowy jest równocześnie spoiwem. Dobiera się go, mając na uwadze to, co ma być spawane. Średnica tego drutu może mieć od 0,6 do 1,6 mm.

Ze względu na możliwość uzyskania lepszej stabilności łuku – zaleca się stosować mniejsze średnice. Dodatkowo, jeśli jesteś osobą początkującą, zacznij od wyboru elektrod rutylowych grubo lub średnio otulonych. Jeśli masz już wprawę, możesz użyć tej cienko otulonej. W ten sposób dobierzesz elektrody do spawania domowego. Zaletą tej metody jest, że nie musisz mieć dużej wprawy i doświadczenia, aby spoiwo wyszło estetyczne.

Jak prowadzić elektrodę podczas spawania? Należy trzymać ją pod kątem 60° podczas tego procesu i przesuwać ją zdecydowanym, jednostajnym ruchem. Odległość między elektrodą, a spawanym materiałem powinna wynosić 2-3 mm. Pamiętaj, że elektroda się topi, więc trzeba ją zbliżać stopniowo do spawanego elementu.

Co można spawać tigiem?

Metoda TIG polega na doprowadzeniu prądu przez elektrodę wolfranową, która nie ulega topnieniu. Proces odbywa się również z dodatkiem gazu osłonowego, podobnie, jak w metodzie MIG. Główną różnicą między metodami MIG i TIG, jest to, że w tej drugiej rozgrzaniu i roztopieniu ulega spawany materiał, a nie elektroda.

Stosuje się ją do spawania aluminium, miedzi, niklu, tytanu oraz stali niskostopowych i wysokostopowych.

Zaletą tej metody spawania elektrycznego jest możliwość połączenia cienkich elementów metalowych z uzyskaniem elastycznej spoiny. Można ją stosować w wielu pozycjach. Wadą natomiast jest to, że ta metoda jest trudniejsza i kosztowniejsza od metody MIG.

Sprawdź, jak wypromować firmę na lokalnym rynku >>>

Szukasz usługi spawania? Wybierz swoje województwo z naszej listy:

spawanie mazowieckie | spawanie zachodnio-pomorskie

spawanie lubuskie | spawanie dolnośląskie | spawanie opolskie

spawanie śląskie | spawanie małopolskie | spawanie podkarpackie

spawanie wielkopolskie | spawanie łódzkie | spawanie świętokrzyskie

spawanie lubelskie | spawanie podlaskie | spawanie pomorskie

spawanie warmińsko-mazurskie | spawanie kujawsko-pomorskie

Opisane metody spawania gazowego są najpopularniejsze i najczęściej wybierane, ze względu na mnogość swoich zalet. Mamy nadzieję, że uda Ci się wybrać właściwą dla siebie opcję!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas