Materiał Partnera Jak segregować odpady i czemu to pomaga w recyklingu?

Jak segregować odpady i czemu to pomaga w recyklingu?

Żeby przetwarzać tworzywo sztuczne na kolejne wyroby, trzeba zadbać o segregację śmieci. By trafiły do recyklingu nie mogą trafić na wysypisko. Coraz więcej się o tym mówi, coraz więcej ludzi zaczyna o to dbać, jednak wciąż za mało. Niestety, mimo, że wystawione są odpowiednie pojemniki na śmieci, w domu nie dochodzi do odpowiedniej segregacji. Marnujemy tworzywo sztuczne, a tym samym zanieczyszczamy środowisko. Warto się nad tym zastanowić.

Jak segregować odpady?

Produkujemy kilogramy śmieci. Do standardowych odpadów produkowanych w domu zaliczamy oczywiście plastik- opakowania po jedzeniu, folie, worki i butelki. Jeśli o nie chodzi, to gromadzimy także szklane. Wyrzucamy dużo papieru – ulotki, gazety, ścinki; oraz metal. Poza tymi odpadami zdarzają się inne - może rzadsze - ale przez to bardziej kłopotliwe np. baterie, rzeczy elektryczne, odpady niebezpieczne (np. leki), części samochodowe. Co zrobić z tymi wszystkimi rzeczami? Najpierw, nim coś wyrzucisz, zastanów się, czy możesz wykorzystać niektóre z nich jeszcze raz. Przykładowo – plastikowe butelki – pojawia się coraz więcej instruktaży online do zrobienia naprawdę ciekawych rzeczy do domu. Pozostałe odpady segreguj w domu, rozdzielając je podobnie jak do odpowiednich pojemników na śmieci. Możesz też skorzystać z firmy, która odbierze od Ciebie odpady. Pamiętaj, że każdy kolor pojemnika odpowiada poszczególnym odpadom:

  • niebieski – papier
  • zielony – szkło kolorowe
  • biały – szkło bezbarwne
  • żółty – materiały i tworzywa sztuczne
  • brązowy – czyi bio – skorupki jaj, resztki jedzenia, rośliny
  • szary – odpady zielone – trawy, liście itp.
  • czarne – wszystko, czego nie mogłeś wrzucić do powyższych pojemników, ani nie oddałeś do Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Po co nam recykling?

Coraz więcej firm przemysłowych oraz indywidualnych ludzi decyduje się na przekazanie odpadów profesjonalnej firmie przetwarzającej tworzywa sztuczne - typu Nicro – Plas – w celu recyklingu.  Najprościej mówiąc recykling to po prostu sposób ochrony naszego środowiska, która polega na zmniejszaniu ilości odpadów poprzez powtórne wykorzystanie odpadów i przetworzenie ich na nowy wyrób, który znów możemy użyć i znów przetworzyć. Oczywiście nie do nieskończoności. Proces recyklingu składa się z kilku etapów. Pierwszy to wspomniana już segregacja – dlatego tak istotna. Następnie wszystkie odpady są rozdrabniane. Wszystkie plastikowe czy szklane butelki są jeszcze myte po drodze. Ostatnim etapem jest wytaczanie, czyli powstanie nowego artykułu z tworzywa sztucznego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas