Artykuł sponsorowany Jak przebiega czyszczenie wymiennika ciepła w kotle gazowym?

Jak przebiega czyszczenie wymiennika ciepła w kotle gazowym?

Sprawne działanie urządzeń grzewczych i chłodzących jest uzależnione od prawidłowego działania wielu współpracujących ze sobą elementów. Jednym z najważniejszych będą wymienniki ciepła, których stan w dużym stopniu wpływa na poziom efektywności przekazywania ciepła. Wśród najistotniejszych czynności serwisowych związanych z obsługą instalacji centralnego ogrzewania oraz systemów klimatyzacyjnych będzie czyszczenie wymienników ciepła.

Jaka jest rola wymienników ciepła?

Urządzenia wykorzystywane do zapewniania odpowiedniej temperatury – instalacje grzewcze lub chłodzące – mogą funkcjonować dzięki sprawnemu przekazywaniu ciepła. Odbywa się to na ogół za pośrednictwem cieczy lub gazów, które krążą w zastosowanym układzie i w zależności od funkcji są podgrzewane albo ochładzane. Zmiana temperatury jest możliwa za sprawą przewodności cieplnej materiału, z którego wykonany został wymiennik ciepła. Ochładza się on lub ogrzewa zwykle w wyniku oddziaływania otaczającego go gazu albo cieczy, a następnie przekazuje albo odbiera energię od przepływającej cieczy. Wymienniki ciepła są stosowane w każdym układzie klimatyzacji – będzie to parownik i skraplacz – a także w pompie ciepła czy kotle grzewczym. Są używane także w układach chłodzenia maszyn i urządzeń.

Ze względu na sposób działania wymiennika do uzyskania pełnej efektywności konieczne jest prawidłowe funkcjonowanie zarówno jego elementów wewnętrznych, przez które przepływa używany czynnik, jak i zewnętrznych np. lamelek opływanych przez przekazujące albo odbierające ciepło powietrze. Dla zachowania odpowiednich parametrów niezbędne będzie więc okresowe czyszczenie wymienników ciepła. W większości przypadków będzie ono dotyczyło obu powierzchni czynnych.

Jakie czynniki wpływają na skuteczność działania wymiennika ciepła?

W przypadku wewnętrznej części wymiennika, którym przepływa ciecz, najpoważniejszym zagrożeniem będzie odkładający się we wnętrzu kamień kotłowy. Jeśli chodzi o część zewnętrzną, problemem może się okazać kurz i pył czy inne zabrudzenia osiadające na lamelkach i ograniczające kontakt ich powierzchni z przepływającym wokół powietrzem. Przy czyszczeniu wymienników z kamienia na ogół używa się środków chemicznych, które pozwalają na jego rozpuszczenie, np. kwasów w odpowiednim stężeniu.

Firmą, która zajmuje się czyszczeniem wymienników w urządzeniach grzewczych i chłodniczych, jest PROBON. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w projektowaniu i serwisowaniu instalacji HVAC&R dla różnych branż, a także w kontrolach i wymianie czynników oraz modernizacjach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas