Artykuł sponsorowany Wybór kotła centralnego ogrzewania – czym kierować się podczas zakupu?

Wybór kotła centralnego ogrzewania – czym kierować się podczas zakupu?

Wybór kotła centralnego ogrzewania nie jest łatwym zadaniem. W dużej mierze to właśnie od niego będzie zależał komfort cieplny w budynku, wysokość rachunków oraz czas, jaki będziemy musieli przeznaczyć na jego obsługę. Żeby wybrać piec odpowiadający naszym potrzebom, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas zakupu kotła centralnego ogrzewania.

Energochłonność budynku i jego warunki techniczne

Wybierając kocioł grzewczy należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmiar budynku oraz jego energochłonność. Maksymalna moc cieplna powinna zostać określona w projekcie domu. Jeśli nim nie dysponujemy, musimy samodzielnie obliczyć tę wartość. W przybliżeniu przyjmuje się że dla nieocieplonych budynków wybudowanych w latach 60.-80. potrzebne jest ok. 100W/m2. Nowo wybudowane domy mają znacznie niższe zapotrzebowanie na ciepło, które sięga ok. 60W/ m2. Wynika to z faktu, że wykorzystanie nowoczesnych technik budowlanych sprawia, że nowe domy mają niskie zapotrzebowanie na ciepło.

Bardzo ważną kwestią jest również dobór urządzenia, które jest dopuszczone do użytku na danym terenie. Wiele miast wprowadza obecnie zakaz palenia węglem, dlatego przed zakupem kotła warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Dobrze jest też dowiedzieć się, czy lokalny samorząd nie prowadzi programu dopłat do zakupu ekologicznych urządzeń.

Szeroki wybór kotłów grzewczych spełniających normy z zakresu ochrony środowiska ma w swojej ofercie firma S.A.M. z Pleszewa w woj. wielkopolskim. Zachęcamy do zapoznania się z jej ofertą.

Koszt zakupu i późniejszej eksploatacji

Wybór kotła grzewczego w dużej mierze będzie też zależał od budżetu, jakim dysponujemy. Pamiętajmy jednak, że kupując droższy, ale idealnie dopasowany do potrzeb danego budynku kocioł, inwestycja szybko się zwróci w postaci oszczędności na eksploatacji. Pod uwagę należy też wziąć rodzaj i wydajność paliwa, na jakie się zdecydujemy. Często z pozoru droższe materiały mają dużo większą wydajność i pozwalają na efektywniejszą pracę kotła. Duże znaczenie ma również dostępność danego rodzaju paliwa w danej okolicy, a także jego jakość. Pamiętajmy, że węgiel ma różną kaloryczność, a tym samym wydajność.

Obsługa danego kotła

W dzisiejszych czasach, gdy większą część dnia spędzamy w pracy i jesteśmy zabiegani, duże znaczenie ma również czas, jaki będziemy musieli poświęcić na obsługę pieca. Decydując się na nowoczesne modele kotłów, które pracują bezobsługowo nawet przez kilkanaście dni, zagwarantujesz sobie duży komfort użytkowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas