Materiał Partnera Grupy materiałowe ISO w obróbce skrawaniem

Grupy materiałowe ISO w obróbce skrawaniem

Jednym z najważniejszych czynników przy projektowaniu procesu skrawania jest grupa materiałowa ISO. Kategoryzuje ona obrabiane materiały na kilka grup odpowiadających ich charakterystykom obrabialności.

Czym jest grupa materiałowa ISO?

Każdy materiał obrabiany charakteryzuje się unikatowymi właściwościami, na które wpływa skład chemiczny, obróbka cieplna i chemiczna, sposób wytworzenia itp. Właściwości te wpływają na podatność na obróbkę, a przez to determinują dobór odpowiednich narzędzi, gatunków materiałów skrawających oraz parametrów skrawania. Grupa materiałowa ISO to międzynarodowa standaryzacja, która kategoryzuje obrabiane materiały pozwalając prawidłowo zaprojektować proces obróbki skrawaniem. Należy nadmienić, że coraz większe wymagania dotyczące własności użytkowych produktów wymuszają postęp w wytwarzaniu różnego rodzaju materiałów. Ta tendencja przekłada się na producentów narzędzi skrawających poprzez dostarczanie rozwiązań nie uniwersalnych, ale ukierunkowanych na obróbkę materiałów pochodzących z danej grupy materiałowej ISO.

Siedem symboli 

W ramach standaryzacji wydzielonych zostało sześć grup materiałowych odpowiadających unikatowym charakterystykom obrabialności: ISO P – stal, ISO M – stal nierdzewna, ISO K – żeliwo, ISO N – metale nieżelazne, ISO S – superstopy, ISO H – materiały hartowane. Jednak podział ten jest zbyt ogólny i nie stanowi wystarczającej informacji do prawidłowego zaprojektowania procesu obróbki skrawaniem. Dlatego każda z ogólnych grup materiałowych dzieli się na podgrupy, w ramach których klasyfikowane są poszczególne materiały obrabiane, co umożliwia identyfikację materiałów od rozmaitych dostawców, w rozmaitych standardach i z różnych rynków.

Czołowi producenci narzędzi skrawających udostępniają swoich stornach internetowych zaawansowane wyszukiwarki produktów, które w łatwy i przejrzysty sposób pozwala wytypować optymalne rozwiązanie dla projektowanego procesu technologicznego. Jako jeden z czołowych producentów narzędzi skrawających rozwiązanie takie posiada także firma WALTER POLSKA. Bogate portfolio pozwala na przeprowadzenie kompletnej obróbki danego komponentu. Oferta obejmuje zarówno narzędzia standardowe dostępne od ręki, jak również narzędzia specjalne wykonywane na zamówienie według specyfikacji podanej przez klienta. Firma WALTER POLSKA dla swoich klientów dostarcza najwyższej jakości narzędzia składane i monolityczne do wykonywania wszystkich zabiegów obróbki wiórowej: toczenia, wiercenia, wytaczania, rozwiercania, gwintowania, frezowania.

ISO P

W kontekście grup materiałowych szczególne znaczenie ma grupa ISO P. Mimo szybkiego rozwoju stosowanych materiałów stanowi ona w dalszym ciągu największą cześć materiałów poddawanych obróbce. Jej zakres jest bardzo szeroki, począwszy od materiałów niestopowych po wysokostopowe, poprzez odlewy staliwne, aż po nierdzewne stale ferrytyczne i martenzytyczne. Obrabialność jest skrajnie zmienna i zależy od szeregu czynników takich jak skład chemiczny, wytrzymałość na rozciąganie, twardość, obróbka cieplna i  chemiczna, sposób wytworzenia, itd. W związku z tym szczególnie w tej grupie materiałowej oczekiwania w stosunku do narzędzi skrawających są bardzo wysokie.

Opracowanie:

Walter Polska Sp. z o.o.

Warszawa , Wyczółki 40

Podziel się