Artykuł sponsorowany Specjalistyczne narzędzia skrawające - frezy ślimakowe. Charakterystyka, rodzaje

Specjalistyczne narzędzia skrawające - frezy ślimakowe. Charakterystyka, rodzaje

Frezy ślimakowe to niewielkich rozmiarów specjalistyczne narzędzia skrawające o szczególnym przeznaczeniu i charakterystycznym kształcie, wykorzystujące metodę obwiedniową. Pozwalają dokonywać m.in. obróbki kół zębatych i wielowypustów (stosowanych do osadzania na wałach piast) oraz wytwarzanie zarysów w tarczach i na tulejach przy zachowaniu najwyższej precyzji obrabianych powierzchni. Czym charakteryzują się frezy ślimakowe i jakie mają zalety

Zalety frezów ślimakowych

W zależności od indywidualnych potrzeb frezy ślimakowe mogą wyróżniać się różnymi cechami pod kątem całkowitej długości, średnicy zewnętrznej, części roboczej, liczby rowków oraz materiału do produkcji ostrzy. Zazwyczaj elementy te powstają ze stali szybkotnącej wyróżniającej się dużą twardością, odpornością na ścieranie i stałym kształtem, nawet gdy temperatura pracy przekracza 600oC. Powstają także ze spiekanych kobaltem lub niklem węglików metali zachowujących swoje właściwości aż do temperatury 800oC. Wysoka trwałość materiału może być dodatkowo wzmocniona poprzez dodanie odpowiedniej warstwy. To rozwiązanie wykorzystuje się zarówno w konstrukcjach jednolitych, jak i składanych.

Frezy ślimakowe występują w formie modułowej (składanej) i jednolitej. Te drugie wyróżniają się tym, że są całkowicie wykonane ze stali szybkotnącej lub spiekanych węglików metali. Mogą być dodatkowo wzmocnione twardą warstwą naniesioną metodą PVD. Powłoki gwarantują zabezpieczenie narzędzi przed temperaturą i ścieraniem. Producenci frezów ślimakowych oferują także warianty małomodułowe, średniomodułowe oraz wielkomodułowe. Pierwszy rodzaj wyróżnia klasa dokładności AA, A, B, jednolitość stali szybkotnącej lub ze spiekanych węglików. Wariant średniomodułowy wyróżnia się jednolitymi ostrzami ze stali szybkotnących z klasą dokładności AA, A, B.  Wielkomodułowe charakteryzują się natomiast składanymi ostrzami ze stali szybkotnących, w klasie dokładności B.

Dlaczego frezy ślimakowe to dobry wybór?

Frezy ślimakowe umożliwiają sprawną i wydajną obróbkę materiałów. Dzięki specyficznemu kształtowi frezów ślimakowych maszyny te mają wiele praktycznych zalet. Przede wszystkim gwarantują wysoką jakość frezów powstających z solidnych materiałów, dzięki czemu można je wielokrotnie stosować. Umożliwiają także obrabianie elementów znacznie mniejszych, niż wymiary samego frezu. W przypadku zużycia można także wykorzystać sam korpus frezu ślimakowego i zregenerować pozostałe części składowe, co znacznie obniża koszty zakupu całego podzespołu.

Jak mówi ekspert z narzędziowni MIKRONAR, która oferuje produkcję i sprzedaż frezów ślimakowych: W zależności od zastosowanych materiałów, frezy ślimakowe można podzielić na modele z ostrzami ze stali szybkotnących i z węglików spiekanych. Aby mieć jednak pewność, że każdy z modeli będzie wykorzystany w 100%, należy zadbać o odpowiednią sztywność statyczną i dynamiczną całego układu obróbkowego. Trzeba także zagwarantować właściwą moc napędu głównego sprzętu. W zależności od budowy i materiału frezy ślimakowe można stosować do obróbki przekładni pasowych i łańcuchowych, wałków wielowypustowych, wielowypustów ewolwentowych i obróbki zgrubnej.

Zastosowanie frezów ślimakowych może zastąpić proces obróbki wykańczającej szlifowaniem, obróbki toczeniem lub frezowaniem. Aby jednak zapewnić najwyższą jakość i niezawodność maszyn, należy wybierać jedynie narzędzia wyprodukowane przez wyspecjalizowane firmy. Produkty poddawane ścisłej kontroli to gwarancja sprawnego działania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas