Materiał Partnera Maszyny stolarskie w obróbce drewna

Maszyny stolarskie w obróbce drewna

Meble z drewna wciąż są w modzie, dlatego zakłady stolarskie nadal istnieją i mają się dobrze. Piękne meble drewniane, zarówno proste, jak i dekorowane tradycyjnymi rzeźbieniami mają w sobie niepowtarzalny klimat. W zakładach stolarskich wykonuje się jednak nie tylko meble z drewna, ale także z płyt laminowanych czy mdf albo ze sklejki czy innych materiałów. Dla zainteresowanych opiszemy w tym artykule najczęściej stosowane maszyny stolarskie.

Wstępna obróbka drewna ostrymi narzędziami stolarskimi

Wyposażenie maszynowe stolarni niezbędne jest, aby prawidłowo wykonywać obróbkę drewna. Tak jak w każdym innym rzemiośle, tak i tutaj obowiązują różne etapy obróbki materiału i na każdym z tych etapów występuje pewna określona kolejność wykonywania działań. Przystępując, zatem do obróbki drewna zajmujemy się najpierw jego wstępną obróbką. Na początku, czynność, którą wykonujemy, to wstępny rozkrój. Aby tego dokonać, zakład stolarki powinien być wyposażony w pilarkę tarczową stacjonarną. Są różne typy pilarek tarczowych, w zależności od wielkości przerobu oraz od tego, czy tnie się surowiec wzdłuż, czy też w poprzek. Na potrzeby niedużego zakładu rzemieślniczego – w odróżnieniu od przemysłowego – wystarczy pilarka tarczowa uniwersalna, czyli właśnie taka, gdzie rozkrój tarcicy może się odbywać zarówno wzdłuż, jak i w poprzek. Bardzo istotne jest, by zawsze dbać o dobre naostrzenie narzędzi stolarskich, gdyż od tego zależy jakość obróbki. Na dalszym etapie obróbki drewna wykorzystuje się strugarkę wyrównującą, której zadaniem jest usunięcie większych nierówności powstałych w trakcie suszenia desek. Po wyrównaniu powierzchni, element należy doprowadzić do odpowiedniej grubości, co wykonuje się na strugarce grubościowej.

Dalsza obróbka drewna w rzemieślniczym zakładzie stolarskim

Kiedy drewno jest już przygotowane po wstępnej obróbce, przystępujemy do dalszej pracy nad nim, wykorzystując bardziej precyzyjne narzędzia i obrabiarki. Należą do nich między innymi:

  • frezarki dolnowrzecionowe,
  • frezarki górnowrzecionowe,
  • wiertarki poziome,
  • dłutarki,
  • tokarki stacjonarne,
  • szlifierki taśmowe.

O wszystkie narzędzia i maszyny należy właściwie dbać, przede wszystkim stale zapewniając im perfekcyjną ostrość, na przykład poprzez ostrzenie w PUH Szlif S.C. Frezarki można stosować na wiele sposobów, gdyż wykonuje się na nich kształty na bocznych krawędziach deski oraz wpusty-wypusty, czopu i gniazda a czasem również otwory, widlice, wczepy i tym podobne. Stosując wiertarkę poziomą wykonujemy otwory okrągłe, jak również eliptyczne bądź podłużne. Może się przydać do nawiercenia gniazd w ramiakach wyrobów ramowych, na przykład drzwi. Z pomocą dłutarek także robi się otwory, z tym, że prostokątne, zaś tokarkę stosuje się obecnie dość rzadko.

Opracowanie:

Szlif s.c. PUH. Tomasz, Jolanta Ośrodek

Gdańsk , al. Grunwaldzka 486

Podziel się