Artykuł sponsorowany Podział frezów ze względu na geometrię ostrzy

Podział frezów ze względu na geometrię ostrzy

Frezy to funkcjonalne wieloostrzowe narzędzia, które znajdują zastosowanie w różnego rodzaju frezarkach. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu akcesoriów, które można podzielić w oparciu o określone kryteria klasyfikacyjne. Jedną z najczęściej stosowanych typologii jest podział frezów z uwagi na geometrię ostrzy. Dowiedz się, jakie modele zaliczają się do tej kategorii oraz czym one się charakteryzują.

Na czym polega frezowanie?

Pod pojęciem frezowania zazwyczaj rozumie się jeden z najpopularniejszych rodzajów obróbki skrawaniem, zwanej też obróbką ubytkową. W trakcie całego procesu skrawaniu poddaje się różne płaszczyzny oraz powierzchnie o określonych kształtach. Kupione w renomowanym sklepie, takim jak Frezmar, frezy powszechnie wykorzystuje się także do obróbki rowków i kół zębatych, a także do nacinania gwintów. W trakcie frezowania narzędzie obraca się wokół własnej osi, natomiast obiekt poddawany obróbce wykonuje głównie ruchy posuwowe. Nowoczesne frezarki, które są wyposażone w różne, sterowane osie realizują równocześnie ruch główny frezu oraz ruchy posuwowe obrabianych przedmiotów.

Frezy dzieli się w oparciu o różnego rodzaju kryteria. Wśród nich można wyodrębnić klasyfikację ze względu na kształt narzędzia, jego przeznaczenie oraz materiał, z którego zostało ono wykonane. Jedna z najpopularniejszych typologii uwzględnia jednak podział przyrządów wieloostrzowych z uwagi na geometrię posiadanych przez nie ostrzy.

Klasyfikacja frezów w oparciu o kryterium geometrii ostrzy

Typologia uwzględniająca rozróżnienie frezów ze względu na geometrię ostrzy wyraźnie wyodrębnia kilka rodzajów narzędzi wieloostrzowych, stosowanych w najpopularniejszych frezarkach. Wśród nich wymienia się przyrządy:

  • walcowe – wyróżniają się uniwersalnością zastosowania; można je z powodzeniem wykorzystywać do obrabiania różnych powierzchni, niezależnie od tego, z czego zostały one wykonane;
  • walcowo-czołowe – świetnie nadają się do skrawania rowków teowych oraz płaszczyzn z obrzeżem;
  • jednostronne — zwane też frezami piłkowymi; używa się ich głównie do przecinania określonych materiałów;
  • trzystronne naprzemianskośne oraz tarczowe trzystronne z ostrzami prostymi – dzięki nim można łatwo wykonywać prostoliniowe rowki;
  • kątowe – niezastąpione przy tworzeniu rowków trapezowych i kątowych.

Wybór odpowiedniego frezu w znaczący sposób wpływa na jakość obróbki skrawaniem oraz szybkość jej przeprowadzania. Dlatego też przed przystąpieniem do działania powinieneś zwrócić uwagę na to, czy dysponujesz właściwym modelem frezu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas