Artykuł sponsorowany Główne metody obróbki metali

Główne metody obróbki metali

Spośród różnego rodzaju materiałów typowo przemysłowych metal wyróżnia się swoją trwałością i odpornością na szereg rozmaitych zagrożeń. Jest on chętnie wykorzystywany nie tylko ze względu na te dwie cechy. Dzięki wybraniu odpowiedniej metody obróbki metali możliwe jest przygotowanie obiektów w różnych kształtach i wielkościach. Warto wiedzieć, z wykorzystaniem jakich procesów możliwe jest swobodne manipulowanie metalem.

Podstawowy podział metod

Obróbka metali jest współcześnie niezwykle częstą praktyką, szczególnie w zakładach przemysłowych, w których tworzone są obiekty właśnie z tego materiału. Przed przystąpieniem do przeprowadzania procesu należy wybrać odpowiednią metodę przetwarzania. Aktualnie istnieje kilka sposobów, dzięki którym możliwe jest przygotowanie przedmiotów z metalu – podpowiada ekspert z firmy UNI-LAGER.

Standardowy podział metod obróbek metali wygląda w następujący sposób:

  • obróbka skrawaniem,
  • obróbka cieplna,
  • obróbka plastyczna,
  • obróbka chemiczna,
  • obróbka cieplno-chemiczna.

Współcześnie bardzo popularna jest obróbka skrawaniem, która polega na częściowym usuwaniu fragmentów materiału i przygotowaniu z niego obiektu w zamierzonym uprzednio kształcie i rozmiarze. Dzięki skrawaniu można obrobić metal w bardzo dokładny sposób. Podczas jego przeprowadzania możliwe jest zastosowanie jednej z trzech różnych metod: toczenie, szlifowanie i frezowanie.

W trakcie toczenia materiał poddawany jest ruchowi obrotowemu, przy czym samo narzędzie służące do przetwarzania wprawiane jest w ruch liniowy. Dzięki nożowi tokarskiemu możliwe jest wykonanie toczenia wzdłużnego, poprzecznego, kopiowego, obwiedniowego, wewnętrznego i zewnętrznego. W tej metodzie powszechnie wykorzystywane są konkretne urządzenia, dzięki którym efekt skrawania jest bardzo zadowalający. Cięcie metali maszyną CNC należy do jednych z najbardziej skutecznych i dokładnych sposobów przetwarzania.

W szlifowaniu z kolei dochodzi do ścierania metalu. Wykonywane jest ono przy pomocy osełki i ściernicy bądź specjalnej taśmy ściernej. Także w tej metodzie metal obrabiany jest w dokładny sposób, ale zdzierana jest przez nią wierzchnia warstwa metalu. Chociaż nie wpływa to, co prawda, na konstrukcję materiału. Poza szlifowaniem skrawanie polegać może także na frezowaniu. Obrabiany obiekt poddawany jest ruchowi posuwowemu, narzędzie z kolei ruchowi obrotowemu.

Na czym innym polega obróbka cieplna, podczas której dochodzi do modyfikacji w strukturach stopów. Przez to powodowane są zmiany właściwości materiału pod względem nie tylko mechanicznym, ale też fizycznym i chemicznym. W zakresie tego typu metody przetwarzania wykonywane jest hartowanie, wyżarzanie, przesycanie i stabilizowanie. Do znaczących zmian dochodzi także w wyniku obróbki plastycznej, modyfikacji ulega nie tylko struktura materiału, ale też jego właściwości. W tym rodzaju przetwarzania możliwe jest kłucie, ciągnięcie, gięcie i tłoczenie.

Cięcie plazmą i wypalanie plazmowe

Aktualnie szczególnie popularne są dwie metody obróbki metali – cięcie plazmowe oraz cięcie laserem. W pierwszej z nich wykorzystuje się specjalną przycinarkę CNC i polega ona na wycinaniu blach z zastosowaniem łuku plazmowego. Użycie tej maszyny znacząco usprawnia proces przetwarzania metalu. Licząc na maksymalnie precyzyjne rezultaty formowania materiału, dobrze zastosować cięcie laserem. I w tym przypadku pomocna jest specjalna wycinarka CNC, dzięki której cały proces jest bardzo szybki i nieskomplikowany.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas