Artykuł sponsorowany Funkcje i zastosowania pyłomierzy

Funkcje i zastosowania pyłomierzy

Jeśli chcemy oddychać świeżym powietrzem i cieszyć się zdrowiem, powinniśmy zwracać uwagę na kwestię zanieczyszczeń. Jednym ze sposobów na monitorowanie stanu jakości powietrza jest urządzenie zwane pyłomierzem, które analizuje skład powietrza w danym miejscu. Co warto o nim wiedzieć i gdzie jeszcze możemy go wykorzystać? Wyjaśniamy w artykule poniżej.

Jak działa pyłomierz? 

Pyłomierz to urządzenie, które dokonuje pomiaru zanieczyszczenia powietrza w oparciu o wiele innowacyjnych technologii. Do pomiarów wykorzystuje się między innymi skoncentrowaną wiązkę światła laserowego.

Jak mówią specjaliści z Atmoservice: Metoda pomiaru zanieczyszczeń za pomocą lasera jest bardzo dokładna oraz prosta w obsłudze. Ponadto pomiar laserowy jest szybki, a sposób przekazywania informacji o pomiarze jest przejrzysty. 

Jak odbywa się pomiar? Powietrze zasysane jest do urządzenia za pomocą specjalnej pompki, która znajduje się w urządzeniu. Pompka ta przechodzi przez komorę, w której następuje pomiar, a następnie dane z pomiaru wyświetlane są na ekranie pyłomierza. Możemy również skorzystać z certyfikowanych pyłomierzy automatycznych, które stale dokonują pomiaru jakości powietrza, a wyniki wyświetlane są na bieżąco. Kolejną metodą, aby sprawdzić jakość powietrza jest zliczenie ilości cząstek poszczególnych substancji. Na podstawie wyników poznamy ilość kurzu, dymu, metali ciężkich oraz innych szkodliwych dla nas substancji zawartych  powietrzu.

Gdzie i kiedy używa się pyłomierzy?

Pyłomierze mogą być wykorzystywane do pomiaru i oceny jakości powietrza nie tylko na zewnątrz. Urządzenia te wykorzystuje się również w przemyśle, czy też w zakresie bezpieczeństwa i ochrony pracy. Pyłomierze, które wykorzystywane są w przemyśle najczęściej mierzą stężenie pyłów w kanałach oraz kominach. Możemy skorzystać z pyłomierzy stacjonarnych lub przenośnych, które będą dokonywać pomiarów zapylenia na konkretnych stanowiskach pracy, gdzie czystość powietrza ma ogromne znaczenie. Przykładowo takie pyłomierze używane są w laboratoriach

Laserowe pyłomierze oraz pozostałe ich modele dokładnie analizują skład powietrza w miejscu, gdzie znajduje się czujnik. Dlatego, jeśli potrzebujemy stale monitorować jakość powietrza, przykładowo na hali produkcyjnej, warto zainwestować w stacjonarny pyłomierz. Z kolei, jeśli chcemy wyrywkowo sprawdzać stan powietrza w pomieszczeniach biurowych oraz na terenie całej firmy, to lepszym rozwiązaniem będą pyłomierze przenośne, które są w pełni mobilne ze względu na niewielkie rozmiary.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas