Artykuł sponsorowany Dziennik eksploatacji wózka widłowego. Dlaczego jest tak ważny?

Dziennik eksploatacji wózka widłowego. Dlaczego jest tak ważny?

Praca operatora wózka widłowego nie należy do łatwych. Wymaga ona nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale także przestrzegania określonych zasad bezpieczeństwa i odpowiedzialnego podejścia do wykonywanej pracy. Jednym z obowiązków operatora wózka jest prowadzenie dziennika eksploatacji pojazdu.  Przeczytaj, na czym polega to zadanie i dlaczego jest ważne.

Czym jest dziennik eksploatacji wózka widłowego?

W dzienniku (książce) eksploatacji wózka widłowego odnotowuje się godzinę pobrania wózka i jego oddania, a także zamieszcza się uwagi dotyczące aktualnego stanu technicznego pojazdu. Dzięki temu można na bieżąco monitorować ewentualne usterki i, w razie konieczności, podjąć stosowne działania w celu ich usunięcia, a tym samym wyeliminowania zagrożeń dla pracowników magazynu. Kontrolowanie stanu wózka pozwala zapewnić pojazdowi odpowiednią efektywność pracy i żywotność.

Dziennik eksploatacji wózka jest jednym z dokumentów niezbędnych do rejestracji pojazdu w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Obsługa wózka – zagrożenia

Praca z wózkiem widłowym może wiązać się z różnego rodzaju zagrożeniami. Jednym z nich jest przeciążenie pojazdu, które może doprowadzić do jego przewrócenia. Do takiego wypadku może dojść zarówno w trakcie jazdy, jak i podczas podnoszenia ładunku na widłach. Aby temu zapobiec, trzeba stosować się do technicznych wymagań sprzętu, a w szczególności uważać, aby nie przekraczać maksymalnego udźwigu. Podczas pracy z wózkiem należy także unikać pośpiechu i brawury. Nierozważne zachowania mogą bowiem skutkować zderzeniem się z innym wózkiem lub regałem czy kurtyną oddzielającą hale, wypadnięciem operatora z wózka bądź poślizgnięciem się podczas wysiadania.

Bardzo ważne jest także, aby magazyn był dostosowany do transportu bliskiego i posiadał odpowiednie oznakowanie.

Wózki widłowe – obowiązki właściciela floty

Kwestie związane z zapewnieniem wózkom dobrego stanu technicznego są regulowane prawnie. Czuwa nad tym Urząd Dozoru Technicznego, który wydaje zgodę na eksploatację wózków w danym przedsiębiorstwie. Za zapewnienie flocie pojazdów należytego stanu technicznego odpowiada w pierwszej kolejności przedsiębiorca – właściciel pojazdów. Do jego obowiązków należy, między innymi: zgłoszenie każdego wózka do UDT w celu jego rejestracji,  oraz utrzymanie pojazdów w stanie umożliwiającym rejestrację. Właściciel musi posiadać dziennik konserwacji wózka (osobny dla każdego z pojazdów) i inne, niezbędne dokumenty. Jest on także zobligowany do regularnego zlecania konserwacji pojazdów uprawnionej do tego osobie lub firmie.

Przeglądy i naprawy wózków widłowych

Wszelkie czynności w zakresie zapewnienia wózkom odpowiedniego stanu technicznego warto powierzyć profesjonalnej firmie - najlepiej takiej, która zajmuje się zarówno przeprowadzaniem bieżących napraw, jak i konserwacją. Przykładem jest HM Serwis z Katowic. Korzystając z usług świadczonych przez tego rodzaju przedsiębiorstwa, będziemy mieli gwarancję szybkiego i sprawnego usunięcia usterek pojazdów. Pracownicy przyjadą we wskazane miejsce w dogodnym dla nas terminie i przeprowadzą wszelkie niezbędne prace. W przypadku konieczności przeprowadzenia bardziej skomplikowanych napraw, wózek zostanie zabrany do warsztatu. Oferta firm często obejmuje także sprzedaż nowych wózków i części do nich, a także wynajem pojazdów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas