Materiał Partnera Napęd spalinowy czy elektryczny wózka widłowego – co wybrać?

Napęd spalinowy czy elektryczny wózka widłowego – co wybrać?

Właściciele hal przemysłowych oraz magazynów zawsze stoją przed poważnym dylematem dotyczącym wyboru właściwego wózka widłowego. Na rynku dostępna jest cała gama ich modeli o różnej funkcjonalności. Jednak przed zakupem pojazdu trzeba przede wszystkim zastanowić się, czy ma mieć on napęd spalinowy, czy elektryczny. Na który z tych wózków lepiej się zdecydować?

Wózek widłowy z silnikiem spalinowym – kiedy warto go wybrać?

Wózki widłowe są wręcz niezbędne w każdym magazynie – to one umożliwiają przewóz, załadunek oraz rozładunek towarów. Są zwykle niewielkich rozmiarów i można poruszać się nimi nawet alejkami znajdującymi się między regałami. Jak jednak przekłada się rodzaj napędu wózka na jego funkcjonalność i wydajność?

Wybierając pojazd, trzeba zastanowić się, gdzie będzie on wykorzystywany. Wózki z silnikiem spalinowym sprawdzą się na otwartym terenie lub w półotwartych magazynach. Nie mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach zamkniętych ze względu na możliwość ich zadymienia, co byłoby szkodliwe dla samego operatora, pozostałego personelu oraz produktów (na przykład żywności) znajdujących się w magazynie.

Wybór spalinowego wózka widłowego  warto rozważyć z kilku względów:

  • zwykle mogą osiągać one większe prędkości i przeważnie wyróżniają je lepsze parametry w stosunku do modeli elektrycznych, jeżeli chodzi o moc urządzenia;
  • służą do przenoszenia cięższych ładunków niż pojazdy zasilane prądem;
  • są wręcz stworzone do pracy na zewnątrz, na dużych przestrzeniach – dotyczy to zwłaszcza modeli z zabudowaną kabiną dla operatora.

Kiedy sprawdzi się wózek widłowy z napędem elektrycznym?

Nowoczesne, elektryczne wózki widłowe niewiele ustępują modelom spalinowym. Ich wyśrubowane parametry również umożliwiają sprawne przewożenie nimi ciężkich ładunków.

Mimo że to wózki widłowe spalinowe mają większą moc i zwykle można nimi przewozić cięższe towary, to nowoczesne modele elektryczne nie pozostają za nimi wiele w tyle. Tak jak pojazdy spalinowe również mogą być wykorzystywane do pracy na zewnątrz. Natomiast po naładowaniu akumulatora są w stanie działać bez przerwy nawet do ośmiu godzin – mówi ekspert z firmy DOMINIKOWSKI WÓZKI WIDŁOWE.

Oprócz tego pojazdy z napędem elektrycznym działają zdecydowanie ciszej, co przekłada się na większy komfort operatora i pracowników magazynu. W związku z tym, że nie emitują spalin, są przyjaźniejsze dla środowiska. Wyróżniają je też kompaktowe wymiary, dlatego wykorzystuje się je w dużych, zamkniętych halach, ale także w małych magazynach. Mogą sprawnie i niemal bezgłośnie poruszać się wąskimi korytarzami stworzonymi z półek oraz regałów.

Podziel się