Artykuł sponsorowany Domy kanadyjskie budowane w Polsce – czy warto postawić na tę technologię?

Domy kanadyjskie budowane w Polsce – czy warto postawić na tę technologię?

Niestety budownictwo lat 90-tych, które wprowadziło do Polski metodę wznoszenia domów kanadyjskich, popełniało przy ich stawianiu wiele błędów konstrukcyjnych. To doprowadzało do obniżonych parametrów akustycznych, czy też izolacji termicznej. Dzisiaj dzięki działaniom profesjonalnych firm budowlanych, a także nowoczesnych tartaków, domy kanadyjskie, są nie tylko szybkie w budowie, ale także bardzo energooszczędne, a przy tym niezwykle trwałe! Wszystko jednak zależy od jakości wykorzystanego drewna.

Domy kanadyjskie – kluczem do sukcesu, jest wybór dobrego jakościowo drewna!

Aby wznieś modułowy dom kanadyjski, przede wszystkim należy wykorzystać wysokiej jakości drewno. Powinno ono wyróżniać się gęstymi słojami, a także strukturą wysuszoną komorowo oraz ostruganą czterostronnie. Należy zatem zawsze wybierać surowiec certyfikowany, który wyróżnia się wysokimi parametrami dotyczącymi właściwości wytrzymałościowych (np. zginanie, rozciąganie wzdłuż włókien, ściskanie w poprzek włókien), czy sprężystych (np. średni moduł sprężystości wzdłuż włókien, średni moduł odkształcenia postaciowego). Ważna jest również gęstość drewna, którą określa się po uwzględnieniu tzw. gęstości charakterystycznej oraz średniej gęstości. Surowiec na domy kanadyjskie powinien zatem zawsze spełniać takie normy, jak m.in. PN-EN 338, czy też PN-EN 14080.



System budowy domów kanadyjskich

Drugim bardzo ważnym elementem przy budowie domów kanadyjskich, jest zastosowanie odpowiednich technik projektowych oraz wykonawczych, które często łączą w Polsce metody związane z podobną, ale jednak inną technologią domów szkieletowych. Domy kanadyjskie, tworzone są w systemie suchym, gdzie głównymi elementami są odpowiednio prefabrykowane wyroby drewniane łączone gwoździami, wkrętami i metalowymi złączami. Ściany zewnętrzne obijane są nowoczesnymi płytami OSB, a następnie pokrywane deskami elewacyjnymi, bądź tzw. sidingiem. Wnętrza wypełnia się zaś najczęściej wełną mineralną, a także płytami kartonowo-gipsowymi, umieszczanymi np. na ruszcie metalowym. Podobnie wykonuje się również ściany działowe, dla zachowania odpowiednich parametrów akustycznych. Warto również pamiętać o fundamencie, który jako jeden z nielicznych elementów, jest przygotowywany w systemie mokrym.

Zalety domów kanadyjskich

Do zalet domów kanadyjskich można zaliczyć: tani proces realizacji, skrócony pięciokrotnie w porównaniu z techniką murowaną; wysokie parametry energooszczędności w przypadku zastosowania nowoczesnych systemów grzewczych/wentylacyjnych/izolacyjnych; bardzo zdrowy mikroklimat wnętrz; zapewnienie optymalnej temperatury w ciągu roku; możliwość zastosowania technologii kanadyjskiej, zarówno przy budowie domów całorocznych, jak i letniskowych oraz działkowych. To właśnie konstrukcje o uniwersalnym przeznaczeniu, wykonane z drewna – również z bali – zapewnia nowoczesna firma Handel i usługi Amadeusza Derdy, która specjalizuje się w budowie domów oraz w innowacyjnych usługach tartacznych. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się zaś w Białogardzie, w województwie zachodniopomorskim.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas