Artykuł sponsorowany Frezowanie drewna- jak obrabiać materiał i do czego go wykorzystać?

Frezowanie drewna- jak obrabiać materiał i do czego go wykorzystać?

Specjaliści zajmujący się obróbką drewna twierdzą, że frezarka stała się współczesnym odpowiednikiem dłuta. Pozwala na uzyskanie ciekawych kształtów, wydrążanie powierzchni i tworzenie kanalików i rowków. Rodzaje wzorów zależą od użytych frezów oraz samego typu frezarki użytej do pracy w drewnie. Dlaczego jest to godna uwagi technika?

Drewno otacza nas w naszych mieszkaniach, miejscach pracy, znajduje się na terenach otwartych, jako element dekoracji, mebli, struktury tworzącej domy i budynki użytkowe. Profesjonalna obróbka drewna, taką, jaką oferuje Tartak Kraszewice, pozwala na wykorzystanie go w niemal każdych warunkach oraz na przyśpieszenie realizacji zaplanowanych prac. Gdzie używa się frezowanego drewna?

Obróbka drewna, jako niezbędne minimum

Drewno przechowywane w tartakach zazwyczaj poddawane jest procesom obróbki oraz konserwowane tak, aby można było je wykorzystać do prac stolarskich i budowlanych. Mimo że bardzo trwały to jednak jest to materiał wymagający przestrzegania kilku norm z tym związanych, aby można było w pełni korzystać z jego potencjału. Firmy i tartaki zajmujące się składowaniem, obróbką i dystrybucją drewna nieustannie poszerzają zakres swoich usług i oferują coraz więcej form jego przetwarzania. Możemy zamówić tarcicę, deski podłogowe i elewacyjne, łaty, elementy dachu, palety oraz skorzystać z obróbki ciesielskiej. Rosnące zapotrzebowanie na drewno, które doceniane jest dzięki swoim właściwościom, sprawia, że rozwijają się również formy jego kształtowania. Klienci oczekują gotowego produktu, który będą mogli wykorzystać bez potrzeby długiego procesu obróbki. Jedną z metod wpływania na kształt i strukturę drewnianych elementów, jest obróbka skrawaniem CNC. Frezowanie pozwala na wycięcie dowolnych kształtów z litego drewna, płyt MDF, HDF, OSB czy sklejki. Polega na usuwaniu kolejnych warstw drewna za pomocą specjalnych ostrzy tzw. frezów. Ich kształt uzależnia ostateczny wygląd wycięć, które mogą: przypominać wąskie rowki o różnym wykończeniu (kwadratowym, trójkątnym), służyć, jako otwór na rączki lub zawiasy, tworzyć kanty lub zaokrąglać krawędzie i rogi płyt. Pozwala to na wstępne przygotowanie płyty do montażu, jako część mebla: szafki lub stołu, albo nadanie ciekawego wzoru i żłobienia np. jako artystyczne wykończenie sof czy foteli.

Dlaczego stosuje się frezowanie drewna?

Frezowanie pozwala na przygotowanie drewna do dalszej pracy. Surowe elementy nie nadają się do wykorzystania bez żadnej obróbki. Ich odpowiednie ukształtowanie pozwala na łatwiejsze łączenie poszczególnych części, montowanie niezbędnych zawiasów i klamek lub gałek. Projekt przygotowany na komputerze i wykorzystywany w masowej produkcji jednolitych elementów pozwala na tworzenie zdobniczych ornamentów, ozdobę frontów mebli i drzwi, nadawanie specyficznego charakteru stelażom mebli np. tapicerowanych kanap i foteli. To też sposób na produkcję ozdobnych balustrad i elementów schodów: szczebli lub barierek oraz elementów aranżacji ogrodu np. ścian altanki, drewnianych furtek, podpórek dla roślin. To rozwiązanie, które pasuje zarówno w przypadku tworzenia tradycyjnych mebli w stylu retro, jak i również nowoczesnych mebli. Jednym słowem ma zastosowanie w produkcji, jak i w zdobnictwie artystycznym. Pozwala na szybkie uzyskanie powtarzalnych elementów i ograniczenie kosztów produkcji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas