Materiał Partnera Z czego składa się drewniana więźba dachowa?

Z czego składa się drewniana więźba dachowa?

Więźba dachowa to konstrukcja wykonywana z odpowiednio przygotowanych elementów drewnianych. Nabyć je można w tartaku, gdzie są one odpowiednio docinane i impregnowane. Poszczególne części szkieletu dachu muszą charakteryzować się przede wszystkim sporą wytrzymałością na obciążenia. Z tego względu ważne jest, by wybrać właściwy typ drewna do budowy więźby.

Jakie powinny być parametry techniczne drewna na więźbę?

Materiał do wykonania więźby dachowej musi zachować odpowiednie właściwości. Oznacza to przede wszystkim stopień wilgotności drewna. Optymalne są wartości na poziomie 15-18%, które uzyskuje się poprzez przeprowadzenie procesu suszenia tarcicy. W sposób właściwy usługę tę zrealizuje tartak Black Wood, który w swojej ofercie posiada wysokiej jakości drewno doskonale nadające się m.in. na więźbę dachową. Rekomendowane jest w tym wypadku zastosowanie gatunków iglastych. Często stosowane jest np. drewno sosnowe.

Kluczowym elementem przygotowania tarcicy do użytku w charakterze szkieletu dachu budynku jest impregnacja. W ten sposób zabezpieczamy materiał przed szkodliwym działaniem m.in. wilgoci. Impregnację wykonać może tartak, który zajmuje się kompleksowym przygotowaniem drewna na więźbę dachową. Zwróćmy uwagę także na twardość materiału, klasę jego wytrzymałości i brak ewentualnych wad mogących wpłynąć na jakość wykonanej konstrukcji.

Elementy więźby dachowej przygotowywane w tartakach

W tartakach poszczególne części więźby dachowej wykonywane są na indywidualne zamówienie, co oznacza docięcie tarcicy na wymiar. W ten sposób z odpowiednio wysuszonego i zaimpregnowanego drewna tworzy się chociażby wiązary. Ważną częścią więźby dachowej są również belki określane jako murłaty. Ich zadaniem jest przenoszenie sporych obciążeń, dlatego muszą być przygotowane bardzo starannie i z wysokiej jakości drewna. Podobnie jest z mieczami, jętkami i zastrzałami.

Poszczególne części więźby łączą się ze sobą, dlatego właśnie tak istotna jest precyzja w zakresie usług tartacznych polegających na wykonaniu wspomnianych komponentów z drewna. W połączeniu z wysoką jakością drewna daje to możliwość przygotowania drewnianego szkieletu dachu, którego wieloletnia eksploatacja pozostanie bezproblemowa. Więźba przenosi spore obciążenia i stanowi podporę dla nierzadko bardzo ciężkiego pokrycia, dlatego inwestor powinien zdecydować się na zlecenie wykonania jej poszczególnych elementów tylko sprawdzonemu tartakowi. Dodatkowym atutem takiego punktu będzie możliwość dostarczenia drewnianych wyrobów na miejsce budowy.

Opracowanie:

Black Wood Sebastian Szatko

Nowa Jastrząbka Działka 196

  • tel. 792 652 512

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas