Artykuł sponsorowany Do czego służą filtry sprężonego powietrza?

Do czego służą filtry sprężonego powietrza?

Pracowników wykonujących pracę w trudnych warunkach zabezpiecza się na różne sposoby. Jedną z kluczowych kwestii stanowi zagwarantowanie im możliwości oddychania powietrzem wolnym od zagrażających zdrowiu zanieczyszczeń stałych i płynnych. Potrzebne są do tego odpowiednie urządzenia, takie jak nowoczesne filtry sprężonego powietrza, które opisujemy w tym artykule.

Instalacje służące do sprężania powietrza stosowane są współcześnie w wielu gałęziach przemysłu, w transporcie, medycynie, sportach nurkowych i nie tylko. A w sprężonym powietrzu znajdować się mogą różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak olej, rdza albo pyły (często wszystko na raz). Zanieczyszczenia te trzeba jakoś usuwać – zarówno wówczas, gdy powietrze posłużyć ma do oddychania, jak i w sytuacjach, kiedy trafia ono do instalacji pneumatycznych, których praca mogłaby zostać przez zanieczyszczenia zakłócona. Wykorzystuje się do tego filtry sprężonego powietrza.

Jeśli chodzi o oczyszczanie sprężonego powietrza przeznaczonego do oddychania, to tego rodzaju filtry zasilać mogą kaptury i hełmy powietrzne, maski pełnotwarzowe oraz półmaski – tłumaczy przedstawiciel firmy Endeco, dostarczającej sprzęt bezpieczeństwa i ochrony pracy.

Jak są zbudowane i jak funkcjonują filtry sprężonego powietrza?

Filtry sprężonego powietrza składają się z zespołu filtrująco-redukcyjnego, filtra głównego oraz stojaka. Zespół filtrująco-redukcyjny dokonuje wstępnego oczyszczenia powietrza i reguluje ciśnienie powietrza zasilającego kaptur, hełm lub maskę chroniące pracowników (pożądane ciśnienie ustawia się za pomocą pokrętła). Filtr główny odpowiada za dokładne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, w tym także tych odpowiedzialnych za nieprzyjemną woń. Stojak łączy wszystkie elementy urządzenia i chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Filtr sprężonego powietrza podłącza się do instalacji zasilającej za pomocą szybkozłącza wtykowego. W ten sam sposób do filtra podłącza się kaptury, hełmy i maski. Co istotne, rozłączenie szybkozłącza powoduje natychmiastowe zamknięcie przepływu powietrza. Kondensat usuwa się z filtra poprzez ręczne zluzowanie zaworów spustowych. W celu wymiany wkładów filtrujących i pochłaniających otworzyć trzeba natomiast obudowę filtra głównego, co jednak nie jest trudne. Wystarczy odkręcić dwie nakrętki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas