Artykuł sponsorowany Jakie są różnice pomiędzy filtrem węglowym ADS a ADSR?

Jakie są różnice pomiędzy filtrem węglowym ADS a ADSR?

Zarówno w przestrzeni domowej, jak i zakładach przemysłowych niezwykle istotną rolę w komfortowym funkcjonowaniu ludzi odgrywa czystość powietrza. Jest za nią odpowiedzialna przede wszystkim sprawna instalacja wentylacyjna. Coraz więcej budynków jest wyposażonych w wariant mechaniczny, a w niektórych przypadkach nawet z możliwością odzysku ciepła. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie odpowiednich rodzajów filtrów węglowych.

Wysoka jakość powietrza

Filtry węglowe mają szerokie zastosowanie nie tylko w użytku indywidualnym, ale w dużej mierze także w różnych gałęziach przemysłu. To właśnie tam konieczna jest profesjonalna filtracja powietrza, aby zapewnić ochronę zarówno pracownikom, jak i środowisku naturalnemu. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem są właśnie filtry węglowe ADS, które skutecznie zatrzymują szkodliwe lotne związki organiczne, a jednocześnie nie powodują spadków ciśnienia powietrza. To z kolei przekłada się na niższy pobór mocy wentylatora i oszczędność kosztów energii elektrycznej. Stąd też dedykuje się je jako wkłady do wentylacji mechanicznej w zakładach produkcyjnych, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować je także w domu jednorodzinnym.

Do efektywnego oczyszczania konieczny jest właściwy dobór wyrobu pod względem parametrów wielkości przepływu powietrza. I właśnie tymi wartościami różnią się między sobą poszczególne wersje filtrów węglowych ADS, w których najmniejsza wartość to 700 m3/h, a największa 4300 m3/h. Ponadto należy pamiętać o regularnej wymianie wkładów filtracyjnych z węglem aktywnym, ponieważ tylko odpowiednio czysty zapewnia właściwe rezultaty. Na szczęście konstrukcja jest na tyle prosta, że zmiana filtra na nowy to niezwykle intuicyjną czynność.

Oczyszczanie z odzyskiem ciepła

Niektóre z mechanicznych systemów wentylacyjnych są wyposażone w rekuperatory, czyli urządzenia umożliwiające odzyskiwanie ciepła, które jest wywiewane z powietrzem z budynku. Użytkownicy takich rozwiązań są szczególnie narażeni nie tylko na zanieczyszczenia gazowe, ale również pyłowe. Stąd też potrzebne są specjalne produkty filtrujące, takie jak filtry węglowe ADSR, znajdujące się na przykład w ofercie firmy Bodim z Tychów. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie napływu nieprzyjemnych zapachów, dymu, smogu oraz alergenów.

Taki produkt składa się z kilku kaset wypełnionych węglem aktywnym oraz dodatkowego przeciwpyłowego filtra plisowanego. Obudowa zaś jest wykonywana z aluminium, a także stali ocynkowanej, dzięki czemu całość nie ulega korozji. Istotne jest, aby montować kasetę za wymiennikiem ciepła, a w wyjątkowych przypadkach przed, ale w takiej pozycji, aby filtr węglowy znajdował się przed przeciwpyłowym. W przypadku modeli ADSR również ważne jest utrzymanie wkładów w czystości oraz ich odpowiedni dobór do wielkości przepływu powietrza.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas