Artykuł sponsorowany Maski antysmogowe na rower. Jak to działa?

Maski antysmogowe na rower. Jak to działa?

Smog jest coraz poważniejszym problemem w Polsce. Z roku na rok, mimo podejmowanych działań prewencyjnych, w miesiącach jesienno-zimowych wzrasta stężenie pyłu w powietrzu, co może nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Dlatego na popularności zyskują maski antysmogowe. Korzystają z nich nie tylko piesi, ale również rowerzyści. Na jakiej zasadzie działają takie maski i jak wybrać najlepszą? Podpowiadamy.

Choć gdy ulice pokryją się śniegiem i lodem, a temperatura spada poniżej zera, liczba cyklistów na drogach spada, wielu jest takich, którzy nie rezygnują z przemieszczania się na jednośladzie. Nie ma w tym nic dziwnego – zwłaszcza w miejskim zgiełku rower to świetny sposób na uniknięcie stania w długich i męczących korkach. Aby jednak w okresie występowania smogu nie ryzykować swoim zdrowiem, warto wyposażyć się w maskę antysmogową.

Jak działają maski antysmogowe na rower?

Maski antysmogowe dla rowerzystów działają dokładnie na tej samej zasadzie co „standardowe”. Wewnątrz konstrukcji osłaniającej nos oraz usta znajduje się specjalny filtr, przez który przechodzi wdychane przez rowerzystę powietrze.

Nowoczesne filtry łączą różne technologie wyłapywania i neutralizowania pyłu zawieszonego – wykorzystują m.in. dynamiczny węgiel aktywny oraz naładowane elektrostatycznie włókna. Dzięki temu skutecznie chronią rowerzystę przed smogiem” – wyjaśnia ekspert ze SportAttack.pl – sklepu rowerowego z Krakowa. „Maski antysmogowe są skonstruowane tak, aby nie zaburzały procesu oddychania, nawet podczas zwiększonego wysiłku fizycznego. Ich noszenie nie powoduje więc dyskomfortu w trakcie jazdy– dodaje.

Jak wybrać maskę antysmogową na rower?

Dobra maska antysmogowa dla rowerzysty musi łączyć skuteczność filtrowania zanieczyszczonego powietrza z ergonomią działania. Warto pamiętać, że cyklista, poruszając się z prędkością kilkunastu – kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, napotyka na większy opór powietrza niż pieszy. Dlatego ważny jest opływowy kształt konstrukcji oraz jej perfekcyjne dopasowanie do kształtu twarzy.

Dlatego warto wybierać maski:

  • z nowoczesnym systemem zaworów regulujących dopływ powietrza – takim, który pozwala na jego niezaburzony przepływ oraz ułatwia efektywne odprowadzanie wilgoci i ciepła,
  • wykonane z nowoczesnego materiału na część twarzową – dobrze sprawdza się w tej roli neopren, który nie podrażnia i nie uczula, a jednocześnie dobrze dopasowuje się do głowy,
  • z silikonowymi membranami – zwiększającymi odporność termiczną na nawet ekstremalnie niskie temperatury,
  • z płynną regulacją – najlepiej na rzep, aby maska perfekcyjnie przylegała do twarzy,
  • zabezpieczające zarówno przez PM 10, jak i PM 2,5.

Jako rowerzysta, zwróć również uwagę na design – zwłaszcza, że producenci masek antysmogowych z roku na rok oferują ich nowe wzory.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas