Materiał Partnera Co mają w składzie preparaty ogniochronne nakładane na stal?

Co mają w składzie preparaty ogniochronne nakładane na stal?

Moment, kiedy dochodzi do pożaru bywa niebezpieczny nawet dla wytrzymałych z pozoru materiałów. Konstrukcja wykonana ze stali po upływie zaledwie kilkudziesięciu minut traci swoje parametry nośne. W praktyce oznacza to jej uszkodzenie i możliwość zawalenia. Zgodnie z obowiązującymi normami, konstrukcję należy we właściwy sposób zabezpieczyć. Sprawdź, jak wygląda proces impregnacji elementów stalowych przed pożarem.

Dlaczego zabezpieczenie stali przed ogniem jest tak ważne?

Stal w odróżnieniu od konstrukcji wykonanych żelbetonu, w przypadku pożaru osiąga w krótkim czasie bardzo wysokie temperatury. W wyniku wystawienia na działanie wysokiej temperatury materiał ten traci swoje charakterystyczne właściwości mechaniczne, między innymi wytrzymałość na uszkodzenia.

Stal, która nie została w żaden sposób zabezpieczona, po upływie zaledwie kilkunastu minut nagrzewa się do krytycznej temperatury. Traci wówczas swoje parametry, stając się plastyczną, co powoduje jej wyginanie się. W przypadku konstrukcji stalowych wygięcie się jej poszczególnych elementów może doprowadzić do wystąpienia pęknięć i zawalenia się całego obiektu – zauważa specjalista z firmy ACK Service.

Zabezpieczenie elementów stalowych przed pożarem

Zabezpieczenie każdej konstrukcji stalowej przed pożarem jest kwestią nadrzędną. Warto jednak podkreślić, że nie ma ono na celu wyeliminowania ryzyka wystąpienia pożaru. Jego głównym zadaniem jest opóźnienie skutków, jakie powoduje ogień, do czasu przybycia odpowiednich służb. W przypadku konstrukcji stalowej preparat chroni przed:

  • odkształceniami,
  • złamaniami,
  • zawaleniem.

Sposobem pozwalającym na skuteczne zabezpieczenie stali przed skutkami działania wysokiej temperatury jest wykorzystanie specjalnych rodzajów zaprawy. Można rozróżnić dwa rodzaje takich preparatów – mokre oraz suche. Niezależnie od tego, która z nich zostanie wybrana, każdą wyróżniają doskonałe parametry ogniochronne, które skutecznie zabezpieczą surowiec, z jakiego została stworzona konstrukcja. Preparaty są skuteczną barierą pomiędzy materiałem a ogniem. Tym samym wydłużają czas potrzebny do osiągnięcia krytycznej temperatury.

Innym rozwiązaniem w zakresie zabezpieczenia konstrukcji stalowych jest zastosowanie metody natryskowej, podczas której aplikuje się specjalną mieszankę. W jej skład zazwyczaj wchodzi cement oraz gips zawierający elementy z włókna szklanego, a także szereg innych elementów – te różnią się w zależności od producenta preparatu. W przypadku zabezpieczania większych odcinków stalowych konieczne jest zastosowanie zbrojenia, które utrzyma w miejscu nałożoną warstwę ochronną.

Właściwa ochrona konstrukcji stalowych jest niezwykle istotna, a przede wszystkim wymagana przez prawo budowlane. W zależności od wybranego preparatu ognioochronnego można uzyskać różny czas, w jakim wykonana bariera wytrzyma działanie wysokiej temperatury i uchroni konstrukcję przed rozgrzaniem się i uplastycznieniem. Środki o najprostszym składzie umożliwiają wydłużenie tego czasu do 15 minut. W przypadku wysokiej jakości preparatów czas ten może zostać wydłużony nawet do 2 godzin.

Podziel się