Artykuł sponsorowany Cięcie laserowe – na czym polega i jakie materiały można ciąć laserem?

Cięcie laserowe – na czym polega i jakie materiały można ciąć laserem?

Cięcie laserowe to jeden z procesów rozdzielania termicznego charakteryzujący się dużą precyzją i efektywnością. Laser daje wszechstronne możliwości i pozwala wykonać prace, które byłyby niemożliwe w przypadku cięcia tlenowego. Sprawdź, jak przebiega proces  rozdzielania laserem i jakie materiały mogą być poddane cięciu laserowemu.

Cięcie laserowe – procedura cięcia

Cięcie laserem odbywa się poprzez uderzenie wiązki laserowej w powierzchnię materiału i nagrzanie jej aż do stopienia lub całkowitego odparowania. Proces cięcia rozpoczyna się, gdy wiązka wniknie w materiał w jednym określonym punkcie. Dzięki ustaleniu optymalnych parametrów i precyzyjnemu działaniu następuje rozdzielenie obrabianego materiału.

Zalety stosowania cięcia laserowego

  • Odpowiedni do wielu materiałów

Żadna inna dostępna technologia nie pozwala na nieograniczone cięcie materiałów pochodzenia organicznego i nieorganicznego.

  • Niewymagana obróbka końcowa

Cięcie laserowe może uszczelnić krawędzie tkanin, dzięki czemu można zrezygnować z procedur obróbki końcowej i mechanicznego uszczelniania obrabianego materiału.

  • Precyzja

Szczelina cięcia ma niewiele większą średnicę niż wiązka laserowa, co umożliwia wycinanie dowolnych kształtów i korekcję ścieżki cięcia.

  • Tania eksploatacja

Maszyny wykorzystywane do cięcia laserowego są bardzo trwałe i nie zużywają się. Użytkownik nie musi wymieniać głowic ani inwestować w wymienne elementy wyposażenia.

Cięcie laserem kontra cięcie plazmowe i mechaniczne – które wybrać?

Cięcie plazmowe to procedura rozdzielania termicznego wykorzystywana przy cięciu stali oraz aluminium. Do największych wad takiego rozwiązania zaliczamy: niską jakość cięcia, duże zużycie energii i niekontrolowaną emisję hałasu.
Oczywiście, cięcie plazmowe ma też swoje zalety. To najbardziej efektywne rozwiązanie wykorzystywane do cięcia materiału przewodzącego elektryczność.
Nie da się jednak ukryć, że cięcie laserowe jest o wiele mniej inwazyjne i daje lepsze efekty przy wymagających i złożonych pracach. Usługa oferowana przez profesjonalne firmy z branży metalowej, takie jak Obróbka Metali Wilstal Spółka Cywilna, cechuje się dużą elastycznością, ograniczonymi kosztami konfiguracji sprzętu oraz mniejszą emisją zanieczyszczeń. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla osób, którym zależy na ograniczeniu mechanicznych skutków cięcia i zachowaniu bezkontaktowości.

Jeżeli nie jesteś przekonany, który typ cięcia najlepiej spełni twoje oczekiwania, skonsultuj się ze usługodawcą i dobierz odpowiadający ci wariant.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas