Artykuł sponsorowany Obróbka metalu metodą toczenia

Obróbka metalu metodą toczenia

Wśród metod obróbki skrawaniem wyróżnia się między innymi toczenie. Jest to opcja wybierana wszędzie tam, gdzie konieczne jest szybkie usunięcie nadmiaru materiału, zwana metodą wiórową. Toczenie stosowane jest w przypadku przedmiotów, które mają kształt bryły obrotowej i wykonuje się je przy użyciu specjalnej maszyny, która oddziela warstwy materiału za pomocą narzędzia obróbczego.

Co musisz wiedzieć o toczeniu metali?

Jak mówi nam właściciel firmy Technika III, toczenie metali jest jedną z częściej używanych metod obrabiania przedmiotów cylindrycznych, a dzięki nożom tokarskim można z nich wykrawać dowolne kształty. Obrabiany element umieszczany jest w tokarce, która za pomocą ruchów obrotowych elementu i posuwowych narzędzia steruje procesem skrawania.

Proces ten odbywa się poprzez stopniowe oddzielanie kolejnych warstw elementu w celu uzyskania pożądanego kształtu oraz wymiarów. Pod względem stopnia precyzji skrawania wyróżnia się etapy toczenia zgrubnego, półwykańczającego czy wykańczająco-gładkościowego.

W zależności od rodzaju toczenia obróbka może mieć różny charakter. Jaki podział się stosuje? Podstawowe kryterium to ruch narzędzia tokarskiego, wyróżnia się tu przede wszystkim obróbkę wzdłużną, poprzeczną, kopiową czy chociażby gwintowanie. Dodatkową kwestią jest forma kontaktu narzędzia z elementem poddanym obróbce; tu mówimy o metodzie punktowej, kształtowej czy obwiedniowej.

Toczenie może również różnić się pod względem osi obrabianego przedmiotu, gdzie wyróżnimy toczenie poziomie i pionowe. W zależności od obrabianej powierzchni, będziemy mówić o obtaczaniu w przypadku obróbki zewnętrznej oraz roztaczaniu (obraca się przedmiot) lub wytaczaniu (obraca się narzędzie skrawające), które stanowią techniki toczenia powierzchni wewnętrznych.

Tokarka, czyli urządzenie do toczenia

Toczenie metali dokonywane jest przy użyciu maszyny, która nazywana jest tokarką. To obrabiarka, która zazwyczaj wykorzystuje nóż lub wiertło.  Do najczęściej wykorzystywanych tokarek należą tokarki kłowe, w których obrabiany metalowy przedmiot lub walec umieszcza się między wrzecionem maszyny oraz podpórką (nazywaną kłem) oraz uchwytowe, służące do obróbki mniejszych elementów. Ponadto występują tokarki rewolwerowe, tarczowe (w tym karuzelowe) czy wielonożowe, umożliwiające obróbkę elementów o różnorodnych kształtach.

Tokarki to urządzenia, które muszą wykazać się bardzo dużą precyzją. Wykonuje się na nich bowiem nawet bardzo małe elementy, które muszą być idealnie dopasowane. Ważna jest stabilność parametrów, która pozwala na osiągnięcie oczekiwanej precyzji podczas pracy nad materiałem.

Toczenie jest powszechnie stosowanym rodzajem obróbki metali, może być wykorzystywane do stali oraz innych metali. Poznanie tego procesu pozwala na lepsze zorientowanie się, jak wyglądają poszczególne etapy skrawania i obrabiania różnych metali.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas