Artykuł sponsorowany Metody obróbki metalu

Metody obróbki metalu

Obróbka metalu to proces, który towarzyszy nam od bardzo dawnych czasów, kiedy to pierwsze narzędzia i ozdoby były wykonywane z miedzi, brązu czy żelaza. Dziś obróbka metalu jest kluczowym elementem przemysłu, a rozwój nowoczesnych technologii pozwala na coraz precyzyjniejsze i efektywniejsze kształtowanie metali. W artykule przedstawiamy najważniejsze metody tego procesu, zarówno te tradycyjne, jak i nowoczesne.

Obróbka plastyczna

Obróbka plastyczna to jedna z najstarszych i najbardziej powszechnych metod kształtowania metali. Polega na nadawaniu im określonego kształtu poprzez odkształcanie plastyczne, czyli zmianę kształtu bez uszkodzenia struktury materiału. Obróbka plastyczna może być przeprowadzana na zimno lub na gorąco, w zależności od właściwości danego metalu oraz oczekiwanego efektu. Wyróżnia się wiele technik obróbki plastycznej, takich jak kucie, walcowanie, gięcie czy prasowanie.

Kucie polega na uderzeniowym odkształcaniu materiału za pomocą młota lub prasy, co pozwala na uzyskanie wyjątkowo wytrzymałych elementów. Walcowanie to proces ciągły, w którym metal jest odkształcany przez przeciągnięcie między dwoma lub więcej walcami, co pozwala na uzyskanie płaskich blach, prętów czy profili. Gięcie to natomiast technika, w której metal jest odkształcany poprzez zastosowanie siły na jednym z jego końców, co pozwala na uzyskanie zakrzywionych elementów.

Obróbka skrawaniem

Obróbka metalu skrawaniem to proces usunięcia nadmiaru materiału z obrabianego elementu za pomocą narzędzi tnących. Wyróżnia się wiele technik obróbki skrawaniem, takich jak toczenie, frezowanie, wiercenie czy szlifowanie. Toczenie polega na obrocie obrabianego elementu względem narzędzia tnącego, co pozwala na uzyskanie cylindrycznych lub stożkowych kształtów.

Frezowanie to natomiast proces, w którym narzędzie tnące porusza się względem nieruchomego elementu, co umożliwia uzyskanie różnorodnych kształtów i powierzchni. Wiercenie polega na tworzeniu otworów za pomocą wiertła, podczas gdy szlifowanie to proces wygładzania powierzchni za pomocą narzędzi ściernych.

Obróbka elektrochemiczna i laserowa

Do obróbki metali, która wchodzi w zakres usług ślusarsko spawalniczych w najlepszych zakładach, można zaliczyć również obróbkę elektrochemiczną. Jest to nowoczesna metoda kształtowania metali, która polega na wykorzystaniu procesów elektrochemicznych do usuwania materiału.

Ponadto niemałe znaczenie ma dziś obróbka laserowa, która polega na wykorzystaniu wiązki lasera do cięcia, spawania czy hartowania powierzchni. Dzięki wysokiej precyzji i szybkości procesu, obróbka laserowa znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, takich jak motoryzacja, lotnictwo czy medycyna.

 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas