Materiał Partnera Spawanie metodą TIG – kiedy i dlaczego warto?

Spawanie metodą TIG – kiedy i dlaczego warto?

Do jednej z najczęściej wybieranych metod spawania zalicza się niewątpliwie tzw. TIG. Jest to sposób wybierany głównie ze względu na wysoką jakość wykonanego połączenia, ale nie tylko. Świetnie sprawdza się w przypadku większości metali, co również jest jego niewątpliwie dużym atutem. Kiedy dokładnie warto postawić na spawanie metodą TIG i czym jeszcze się ono wyróżnia?

Spawanie z użyciem argonu i helu

Łączenie poszczególnych elementów metalowych za pomocą metody TIG to inaczej proces spawania łukowego elektrodą nietopliwą w osłonie gazu obojętnego, którym najczęściej jest hel lub argon. Takie rozwiązanie daje możliwość uniknięcia problematycznych rozprysków, a dodatkową zaletą jest również niewielka ilość niechcianych materiałów znajdujących się na spoinie, w tym m.in. żużla. Dzięki temu po spawaniu element staje się solidny, a połączenie nie musi zostać poddane kolejnym procesom obróbki w celu utwardzenia.

Spawanie TIG jest zatem rekomendowane wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie wysokiej czystości spoiny. Jest to połączone z jej estetyką – wygląd w tym wypadku pozwala zastosować tę metodę spawania przy elementach zewnętrznych, podlegających ocenie wizualnej. Należy jednak pamiętać, że proces spawalniczy tego typu musi być zrealizowany przez profesjonalistów. Do ich grona zalicza się Zakład Mechaniczny Dejewska Justyna, wykonujący również spawanie innymi metodami. W przypadku TIG warto zwrócić też uwagę na szereg innych zalet tego rozwiązania oraz jego zastosowanie.

Wszechstronna metoda TIG

Spawanie metodą TIG zapewnia zatem satysfakcjonujący wygląd spoiny oraz jej czystość. Zwolennicy tego sposobu łączenia elementów wskazują na jego wszechstronność. Okazuje się bowiem, że w procesie spawania łukowego elektrodą nietopliwą w osłonie gazu obojętnego łączy się praktycznie wszystkie rodzaje metali, ich stopów i nie tylko. Dzięki temu ma ona szerokie zastosowanie i sprawdza się w tworzeniu wielu różnorodnych elementów.

Są to najczęściej wyroby aluminiowe, ale także stalowe. Dzięki dużej dokładności i jakości wykonanych spoin, takie połączenie rekomendowane jest w przypadku elementów o małej grubości. Spawanie metodą TIG wymaga jednak sporych umiejętności i doświadczenia. Należy o tym pamiętać, wybierając zakład mechaniczny zajmujący się taką właśnie obróbką metali. Przygotowanie spoin metodą TIG w sposób profesjonalny gwarantuje wysoką jakość połączenia przez wiele lat, co razem z innymi zaletami wspomnianymi wcześniej sprawia, że to właśnie takie rozwiązanie jest obecnie bardzo często zalecane przez specjalistów zajmujących się spawaniem.

Podziel się